Čipová veľmoc, bez ktorej by sa zastavil svet. V čom je sila Taiwanu

Reklama
Zroj: Freepik/ Pexels - Pixabay

„Taiwanská vláda sa rozhodla rozvíjať polovodičový priemysel ako kľúčové odvetvie pre hospodársky rast krajiny. Preto bol ako súčasť širšieho úsilia o podporu energeticky nenáročných, technologicky vyspelých odvetví založený ITRI,“ vysvetľuje Lenka Meluzínová, projektová manažérka Prague Security Studies Institute. „To následne vyústilo do založenia vedeckého parku v Hsinchu v roku 1980.“ Podarilo sa tam založiť obdobu amerického Silicon Valley. High-tech priemyselné centrum prilákalo aj zahraničných investorov.

Zástupcom ostrova sa podarilo nadviazať partnerstvo s americkou firmou RCA Corporation, ešte v polovici 20. storočia išlo o jedného z najdôležitejších technologických inovátorov v USA. Tri desiatky taiwanských vedcov tam dorazili na ročný výmenný pobyt.

„Medzinárodný technologický transfer by dnes bol dosť kontroverzný, vtedy ani nie,“ všíma si taiwanský novinár Jon Y. „Asi preto, že RCA nedávala Taiwanu žiadne špičkové technológie, dohoda sa týkala niekoľko rokov starých vecí. Ale neskôr, keď RCA z polovodičovej hry odišla, získal Taiwan právo používať všetky jej licencie. Mali skrátka šťastie.“

Výskumný ústav ITRI sa od začiatku zameral len na praktické technológie. Napríklad na CMOS (skratka pre Complementary Metal-Oxide-Semiconductor ), čo je spôsob výroby obvodov pomocou nanášania vrstvičiek materiálu a následného cieleného leptania.

Zatiaľ čo v 70. rokoch predstavovalo CMOS okrajovú techniku, neskôr sa stala priemyselným štandardom. A Taiwan mal vďaka spolupráci s RCA množstvo expertov, ktorí vedeli, ako ju nasadiť a ďalej vylepšovať.

„Je pre mňa ťažké popísať ľuďom mimo Taiwanu, akú významnú úlohu hral ITRI v prvých dekádach rozvoja,“ píše profesor ekonómie Čang-taj Sie. „Nikde inde vo svete nič podobné nemali. Zdá sa nepravdepodobné, že by bez ITRI vznikol na Taiwane polovodičový priemysel.“

Z montovne je expertné centrum

V roku 1987 sa taiwanská vláda cez inštitút ITRI dohodla s americko-taiwanským podnikateľom Morrisom Changom na založení novej spoločnosti. „V tomto roku bolo na Taiwane zrušené stanné právo, ktoré tam fungovalo od roku 1949,“ pripomína Veronika Blablová, analytička z Asociácie pre medzinárodné otázky. Moment ideálny na vstup zahraničného kapitálu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie