Čínsky prezident bojuje so svojou armádou: Zbavuje sa veliteľov, ktorí nechcú vojnu

Reklama
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Zdroj: FOTO TASR/Sin-chua

Vo svojom silvestrovskom prejave prezident Číňanom však odkázal, že určite dôjde k zjednoteniu ich krajiny. „Čína bude určite znovu zjednotená a všetci Číňania na oboch stranách Taiwanského prielivu by mali byť viazaní spoločným cieľom a zdieľať slávu oživenia čínskeho národa,“ znie oficiálny anglický preklad prejavu podľa agentúry Nová Čína.

Sám Si Ťin-pching doslova povedal, že „znovusjednotenie vlasti je historickou nevyhnutnosťou“. Povedal to dva týždne pred parlamentnými a prezidentskými voľbami na Taiwane. A podľa stanice NBC News to zdôraznil aj pri nedávnom osobnom stretnutí so šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom. „Čína chce získať kontrolu nad Taiwanom,“ povedal mu údajne.

V rovnakom zmysle sa vyjadroval aj skôr, napríklad keď Bidena varoval, aby sa „nezahrával s ohňom“ a nepodporoval taiwanskú nezávislosť s tým, že je to nebezpečné. „Takými vyjadreniami by mohol zatiahnuť seba aj Čínu do vojny,“ upozorňuje Chang.

Podľa Wuthnowa je však čínsky vládca teraz opatrnejší, a to vzhľadom na to, že videl, ako ruská invázia na Ukrajinu destabilizovala pozíciu diktátora Vladimíra Putina. Bojí sa, že to isté by sa mohlo stať aj jemu. „Rusko za svoj problém zaplatilo obrovskú cenu a Čína by dopadla rovnako. O to viac, že ​​nepodarená invázia by pre Si Ťin-pchinga bola politicky horšia, než keby sa o ňu vôbec nepokúsil,“ dodáva.

Chang varuje, že sú tu už všetky podmienky k tretej svetovej vojne. „Máme tu veľký konflikt – vojnu na Ukrajine, ďalej povstanie v Afrike, Izrael je vo vojne s Hamasom v Gaze, vidíme vojenské aktivity v Červenom mori, Perzskom zálive aj Indickom oceáne. Pripomeňme si, že v tridsiatych rokoch nezávisle na sebe prebiehali rôzne vojny, ktoré sa potom spojili do toho, čomu dnes hovoríme druhá svetová vojna,“ opisuje.

„Rovnakú dynamiku pozorujeme aj dnes a je úplne možné, ba podľa niektorých ľudí aj pravdepodobné, že sa to pretaví do globálneho konfliktu,“ dodáva. Čínska invázia do východnej Ázie by potom mohla zatiahnuť Západ do „niečo väčšieho“, predpovedá. „Si Ťin-pching si podľa môjho názoru vytrhol dve stránky z učebnice o revolúcii od Mao Ce-tunga. Jedna z nich hovorí o obkľúčení miest z vidieka. A myslím si, že v tomto ohľade Si vníma Ukrajinu, severnú Afriku a Izrael ako vidiek a Spojené štáty ako mesto,“ uzatvára.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie