fbpx

Čínski komunisti sprísňujú stranícku disciplínu: Kádri majú študovať prezidenta

Čínsky prezident Si Ťin-pching. Zdroj: FOTO TASR/Sin-chua

Členom čínskej komunistickej strany, ktorí budú čítať voči nej kritické materiály, bude hroziť vylúčenie a ďalšie tresty. Uvádzajú to nové, prísnejšie pravidlá straníckej disciplinárnej komisie. Ďalšou červenou líniou je korupcia, najmä tá spojená s podnikateľským sektorom. Komisia vyzýva straníkov, aby študovali a implementovali myslenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Podľa predchádzajúcich nariadení sa trestalo len zakúpenie a šírenie citlivých diel. Teraz však členovia strany dostanú vážne varovanie, disciplinárnu podmienku alebo budú dokonca vylúčení, ak sa zistí, že čítali zakázané materiály, uvádza hongkonský portál South China Morning Post.

Straníci nesmú podľa nových obmedzení čítať tie publikácie, ktoré „hanobia“ politiku strany, či straníckeho a národného vodcu alebo skresľujú históriu strany, Čínskej ľudovej republiky a Ľudovej oslobodeneckej armády. Nová revízia doterajších regulácií prichádza od vplyvnej Ústrednej komisie pre kontrolu disciplíny, ktorá predstavila súčasné pravidlá.

V stredajšom oficiálnom komuniké komisia vyzvala na „posilnenie politického dohľadu a rýchlych akcií na odstránenie všetkých potenciálnych politických nebezpečenstiev“ a upevnenie straníckej disciplíny, uviedla čínska, Pekingom ovládaná stanica CGTN.

Ako vzor hodný nasledovania komisia vyzdvihla myšlienky generálneho tajomníka strany a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o socializme s čínskymi charakteristikami pre novú éru a vyzvala k ich starostlivému štúdiu a implementácii. Sám Si Ťin-pching sa zúčastnil pondelňajšieho plenárneho zasadnutia komisie, počas ktorého zdôraznil nutnosť „samoregulácie“ strany. Podľa neho čelia strategickej otázke, akým spôsobom uniknúť historickému cyklu vzostupu a pádu.

Podľa čínskeho prezidenta strana v boji s úplatkárstvom dosiahla už veľké víťazstvo. „Ale situácia zostáva vážna a komplexná“. Straníci by sa  mali zamerať na nové formy korupcie, predovšetkým na tajné dohody medzi štátnymi činiteľmi a ľuďmi z podnikateľského prostredia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie