Čínske nálezy spochybňujú známe teórie: Odhalili nový článok v ľudskej evolúcii?

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: Wikimedia Commons/Thilo Parg, Daniela Hitzemann

Archeologické nálezy v severnej Číne priniesli do výskumu ľudskej evolúcie nové otázky. Skupina hominidov, ktorá žila pred približne 200 000 až 160 000 rokmi, sa vyznačovala veľkými lebkami a výraznými zubami. Podľa vedcov mohlo ísť o nový druh, ktorý nazvali Homo juluensis, čo v preklade znamená „veľká hlava“.

Títo jedinci boli robustnej postavy, výborne prispôsobení na život v chladnom prostredí, kde si z kože ulovených zvierat vyrábali oblečenie. Píše o tom South China Morning Post.

Fosílie pochádzajúce z miest Xujiayao a Xuchang poskytli vedcom dôkazy o životnom štýle tejto skupiny. Medzi nálezmi boli kostrové pozostatky 16 jedincov, tisíce kamenných nástrojov a zvieracie kosti, čo naznačuje, že sa venovali organizovanému lovu, pravdepodobne na divé kone. Títo hominidi spracovávali zvieracie mäso priamo na mieste a využívali aj kosti a chrupavky.

Unikátne črty zubov, ktoré našli vo fosíliách z Xujiayao, sa podobajú zubom Denisovanov, archaického ľudského druhu objaveného v sibírskej jaskyni. Vedci predpokladajú, že Denisovania by mohli byť súčasťou druhu Homo juluensis, a to na základe takmer totožných morfologických znakov zubov.

Výskum zároveň ukazuje, že Homo juluensis mohol interagovať s inými druhmi, vrátane moderných ľudí, ktorí sa do Číny dostali pred približne 120 000 rokmi. Genetické stopy týchto interakcií sú dodnes zachované v DNA moderných Ázijcov.

Kontroverzia ohľadom klasifikácie

Návrh klasifikovať Denisovanov ako súčasť druhu Homo juluensis vyvolal medzi vedcami debaty, najmä v západných krajinách. Kritici tvrdia, že názov Denisovan (alebo človek denisovský) by mal byť zachovaný ako názov druhu. Čínski vedci však argumentujú, že Denisovania boli identifikovaní na základe genetických analýz, nie fosílií, čo podľa nich ospravedlňuje priradenie k druhu Homo juluensis.

Budúce výskumy

Autori štúdie zdôrazňujú, že ich závery budú ešte predmetom diskusií na medzinárodných fórach. Fosílie, ktoré objavili, poskytujú len limitované množstvo informácií, no naznačujú ešte väčšiu komlexnosť evolučného procesu, o akej sa doteraz vedelo.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie