fbpx

Číňanky odmietajú pro-pôrodnú agendu Pekingu, ten sa potýka s nízkou pôrodnosťou

Komunistické plagáty z 80. rokov podporujúce model rodiny s jedným dieťaťom. Zdroj: Getty

Yao povedala, že jej matka bola nútená utajiť svoje tehotenstvo, aby sa vyhla potenciálnemu nútenému potratu. Po príchode „dieťaťa navyše“ sa ho však snažila oficiálne zaregistrovať ako svojho syna – a zaplatila zdrvujúcu pokutu 50 000 juanov (asi 6 300 eur). Pre Yao to znamenalo stratu spoločnosti svojej matky na takmer rok, keď sa odsťahovala, aby donosila svojho syna. „Vtedy som bola len prváčka a nemala som nikoho, kto by ma odprevadil do školy a zo školy,“ spomína Yao. „V tom čase som sa cítila úplne sama.“

Od jedného po tri – alebo žiadne?

Od prechodu na politiku troch detí v roku 2021 vedie Peking národné kampane na podporu „kultúry na podporu pôrodov“, keďže čínska populácia sa zmenšuje a starne alarmujúcim tempom.

Plagáty a slogany, ktoré kedysi varovali pred nebezpečenstvom viac ako jedného dieťaťa, boli nahradené takými, ktoré nabádali k viac pôrodom. Miestne samosprávy zaviedli množstvo politických stimulov, od rozdávania peňazí a dotácií na nehnuteľnosti až po predĺženie materskej dovolenky. Obrat politiky a zaradenie spiatočky, od limitovania pôrodnosti až po zvýšenie pôrodnosti, spôsobila, že Yao stratila reč. „Ako ‚dobre naplánovaná‘ je politika plánovaného rodičovstva?!“ posmieva sa Yao. „Vláda nás fackovala za to, že máme dve deti a teraz očakáva, že budeme mať tri?“

Fang povedala, že ju „trochu znepokojili“ iniciatívy Pekingu na urýchlenie pôrodov a tvrdí: „Mať alebo nemať deti je čisto osobnou voľbou ženy, nie je to vecou žiadnej politiky.“

Čínska národná zdravotná komisia vydala v máji pre miestne úrady tucet plagátov s tematikou „priaznivou pre narodenie“, v ktorých vyzývala na „rozšírené šírenie“ zo sociálnych médií do komunitných parkov. Tento krok sa stretol s ironickými komentármi na internete, ktoré odkazovali na minulé slogany o jednom dieťati ako „Menej detí, šťastnejší život“ a „Ak chcete byť bohatí, majte menej detí a vysádzajte viac stromov“.

Tieto slogany nie sú však teraz len na výsmech – ľudia našli novú rezonanciu so starým učením vládnucej Komunistickej strany Číny a teraz podľa nich vážne konajú. Minulý rok bola celková miera plodnosti (TFR) v krajine – čo znamená priemerný počet detí, ktoré žena porodí počas svojich reprodukčných rokov – na úrovni približne 1,0, podľa správy o narodení v Číne za rok 2024 od YuWa Population Research Institute, spoločnosti so sídlom v Číne.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie