Číňania ani Rusi už nie. Do Dubaja sa začínajú sťahovať bohatí Indovia

Reklama
Zdroj: FREEPIK/diana.grytsku, vecstock

Dlhé roky sa do Dubaja sťahovali výhradne bohatí Číňania. V posledných mesiacoch sa k nim pridali aj majetní Indovia, ktorí nakupujú drahé byty v dubajských mrakodrapoch aj luxusné vily v novopostavených rezidenčných štvrtiach. Odborníci hovoria, že tento trend bude pokračovať.

Hoci sa bohatstvo väčšiny ľudí po celom svete kvôli vysokej inflácii znížilo, minimálne časť Indov tento problém nijako nepociťuje. Podľa analýzy banky UBS sa majetok indických domácností vlani medziročne zvýšil o 4,6 percenta, informuje agentúra Bloomberg.

Ťaží z toho napríklad rodinná firmy podnikateľa Adela Sajana, ktorá sa venuje biznisu s nehnuteľnosťami. Indovia sa totiž radia ku kľúčovým záujemcom o dubajské nehnuteľnosti, a to hlavne v uzavretých rezidenčných štvrtiach. Ide napríklad o štvrť Emirates Hills, ktorá sa prezýva dubajskej Beverly Hills.

„Myslím, že každý druhý dom v tejto časti Dubaja patrí Indom,“ hovorí tridsaťštyriročný Adel Sajan, ktorý šéfuje spoločnosti ponúkajúce stavebný materiál Danube Group.

Odhady spoločnosti Henley & Partners ukazujú, že v nasledujúcich desiatich rokoch sa počet indických boháčov s majetkom vyše 100 miliónov dolárov zvýši až o 80 percent. V globálnom porovnaní by malo ísť o druhý najväčší nárast na svete, hneď po Vietname. Okrem Dubaja by bohatí Indovia mohli svoje finančné prostriedky investovať aj v Spojených štátoch, Austrálii, Kanade alebo Singapure.

„Majetní Indovia si Dubaj obľúbili aj preto, že v celosvetovom meradle ide pre nich o skvelú možnosť, ako môžu diverzifikovať svoje investície. Pre Dubaj je typická aj kvalitná infraštruktúra a mesto je dlhodobo známe svojim luxusným životným štýlom,“ komentuje trend daňový expert Daksha Baxi, zakladateľ poradenskej spoločnosti SRI Solutions v Bombaji.

Indická vláda môže zasiahnuť

Analýzy odborníkov však upozorňujú na to, že veľká časť indických miliárd v domovskej ekonomike zostane. India totiž už teraz obmedzuje množstvo peňazí, ktoré môžu boháči vyviezť zo zeme. Ak sa navyše budú indické investície v zahraničných ekonomikách zvyšovať, je možné, že kapitálové kontroly sa ešte sprísnia.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie