fbpx

Čína strieľala vodným delom po lodi, na ktorej bol aj veliteľ filipínskych ozbrojených síl

Zdroj: X/REPROFOTO/Mr B

Čínski námorníci na Filipínov kričali, nech odídu. Potom začali na ich lode páliť z vodného kanónu, opisuje reportér denníka The New York Times, ktorý bol na palube. Filipínci začali pozývať novinárov na svoje lode práve preto, aby podali svedectvo o rokovaní čínskeho námorníctva.

Reportér uvádza, že do jeho lode trikrát narazil čínsky čln určený na hliadkovanie, pričom poškodil jej zábradlie a poškriabal pravý bok trupu. „Výbuch vody otriasol loďou ako zemetrasenie na mori,“ opisuje potom zásah vodným delom novinár. Kapitán vyzval všetkých na palube, aby sa okamžite bežali schovať dovnútra.

Spory medzi Filipínami a Čínou o časti Juhočínskeho mora sú dlhoročné. Peking si ho nárokuje prakticky celé, vrátane častí, na ktoré si zároveň vznášajú nárok aj Filipíny, Vietnam, Indonézia, Malajzia a Brunej. Toto more je bohatým loviskom rýb, zrejme skrýva aj rozsiahle zásoby ropy a zemného plynu a vedú ním aj významné námorné trasy.

Stály rozhodcovský súd v Haagu v roku 2016 rozhodol, že veľká časť nárokov, ktoré vznáša Čína, je neopodstatnená. Peking však rozhodnutie odmieta uznať a dodržiavať. Manila trvá na tom, že má všetko právo pôsobiť všade vo vnútri svojej výlučnej ekonomickej zóny, a chce brániť svoje záujmy a suverenitu.

Niektorí filipínski rybári ale neskrývajú skepsu ohľadom možností Filipín bojovať s ázijskou mocnosťou. „Je bolestivé vidieť Filipíncov takto porazených na našom vlastnom území,“ uvádza Dennis Maige, ktorý bol svedkom použitia vodného dela.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie