Čínsky vodca Si Ťin-pching sa domnieva, že jeho krajina nie je dostatočne vlastenecká. Nechal preto pripraviť zákon, ktorý od tohto týždňa zavádza vlasteneckú výučbu na školách a učí deti i dospelých k láske k zemi i komunistickej strane. Číňania majú v mobiloch nainštalované aplikácie, aby poznali teórie vodcu. Za znevažovanie veľkosti Číny budú tvrdo potrestaní.
Študenti stredných škôl vo Fuzhou na juhovýchode Číny sa v decembri zišli, aby spoločne študovali myšlienky čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga. Rozvinuli červený prápor a adorovali kroky čínskeho lídra, ktorý v roku 2021 navštívil túto časť krajiny.
Ďalšia skupina mladých ľudí v severnom pobrežnom meste Tianjin si prezrela pevnosť, aby sa zamyslela nad „tragickou históriou odporu čínskeho ľudu voči zahraničnej agresii,“ píše server CNN.
Tieto stretnutia sú súčasťou rozširovania nacionalistického vzdelávania v Číne, ktoré je od začiatku uplynulého týždňa zakotvené v novom zákone o vlasteneckej výchove. Je zameraný na posilnenie národnej jednoty a nariaďuje okrem iného, aby láska k zemi a vládnucej Čínskej komunistickej strane bola súčasťou štúdia. Dodržiavať ho musia nielen študenti, ale všetci ľudia v krajine.
Zákon má pomôcť Číne zjednotiť myšlienky a posilniť ľudí, aby dokázali pomôcť budovaniu silnej krajiny a národného omladenia, cituje CNN podporovateľa čínskej propagandy.
Snaha o lásku k vlasti a komunistickej strane nie je v Číne zďaleka nová, tieto hodnoty sú neoddeliteľnou súčasťou vzdelávania, firemnej kultúry a života už od založenia Čínskej ľudovej republiky pred takmer 75 rokmi.
Úrady však teraz prvýkrát zakotvili myšlienku posilňovania vlastenectva v zákone a všetkých, ktorí napríklad na sociálnych sieťach budú tento postup znevažovať, varuje pred trestom. Server CNN poznamenáva, že nové pravidlá sú snahou Si Ťin-pchinga prehĺbiť prítomnosť strany vo všetkých aspektoch verejného i súkromného života. Čínsky vodca si je totiž vedomý toho, že sa ekonomika krajiny kvôli podpore Ruska a západným sankciám prepadá. Nezamestnanosť mladých ľudí navyše dosiahla rekordnú výšku a je potrebné zakročiť.
Experti uvádzajú, že Peking môže nový právny rámec vnímať ako spôsob, ako podnietiť nacionalizmus a upevniť moc, aby zaistil sociálnu stabilitu krajiny. „Čína sa dlho spoliehala na to, že jej ľudia prijmú jej víziu ako nepísané pravidlá. Teraz však krajinu čaká hrboľatá jazda a poslušnosť treba zaistiť inak,“ povedal pre CNN Jonathan Sullivan, docent špecializujúci sa na čínsku politiku na univerzite v Nottinghame.
„Ak dôjde k zdĺhavému hospodárskemu poklesu, môžu nastať závažné problémy. Politici si chcú poistiť, že v krajine bude panovať politicky korektný spôsob myslenia. Presviedčajú ľudí, že cesta strany je pre Čínu jedinou cestou. Teda pokiaľ milujete Čínu, musíte milovať aj komunistickú stranu,“ dodal.
Vlastenecké cítenie
Podľa nového zákona by mali byť všetci Číňania – od vedcov po športovcov – vychovávaní tak, aby vyznávali „vlastenecké cítenie a správanie, ktoré krajine prináša slávu“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)