„U myší infikovaných živým vírusom sa vírusová nálož v pľúcach výrazne znížila do 6. dňa; vírusová RNA aj titre vírusu vo vzorkách mozgu boli na 3. deň relatívne nízke, ale na 6. deň sa výrazne zvýšili. Toto zistenie naznačuje, že ťažká infekcia mozgu v neskorších štádiách infekcie môže byť kľúčovou príčinou smrti týchto myší,“ uvádza sa v správe. Pozoruhodné je, že inštitucionálny výbor pre starostlivosť o zvieratá a ich používanie v piatom lekárskom centre Všeobecnej nemocnice Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády schválil postupy pokusov na zvieratách.
Vedci vydali varovanie
Vedci vykonávajúci pokusy boli prekvapení intenzitou vplyvu vírusu na myši. Vírus sa nielenže rozšíril po celom tele myší, ale dostal sa aj do kritických orgánov, ako sú mozog, oči a pľúca. Vedci vydali varovanie, v ktorom naznačili potenciálne riziko prenosu vírusu na ľudí. Zdôraznili, že je potrebné ďalej skúmať mechanizmus vysokej patogenity GX_P2V a jeho potenciálne dôsledky pre ľudské zdravie.
Dôsledky pre ľudské zdravie
Štúdia vyvoláva obavy z možnosti, že GX_P2V ovplyvní ľudí, keďže pokusy na myšiach ukázali 100 % úmrtnosť. Vedci zdôraznili závažnú infekciu mozgu pozorovanú v neskorších štádiách infekcie ako potenciálnu kľúčovú príčinu smrti. Vedci zdôraznili naliehavosť ďalších výskumov s cieľom pochopiť správanie vírusu a jeho potenciálny vplyv na ľudské zdravie.
V reakcii na tieto alarmujúce zistenia totiž vedci plánujú vykonať ďalšie testy s použitím živej verzie vírusu z voľnej prírody, namiesto toho, aby sa spoliehali na laboratórne vyrobený variant. Cieľom tohto prístupu je lepšie simulovať reálne podmienky a posúdiť skutočnú potenciálnu hrozbu, ktorú predstavuje GX_P2V.