Čína a jej „UMELÉ SLNKO“: Krok bližšie k NEOBMEDZENEJ čistej energii

Reklama
Zdroj: reprofoto / livescience / Freepik

Ako informuje portál LiveScience, Čína urobila významný krok vo vývoji čistej energie. Jej fúzny reaktor, známy ako „umelé slnko“, prekonal vlastný rekord v udržiavaní plazmy, čím posunul výskum jadrovej fúzie bližšie k praktickému využitiu.

Prekonanie rekordu

Experimentálny pokročilý supravodivý tokamak (EAST) udržal stabilnú slučku plazmy po dobu 1,066 sekundy, čo je viac ako dvojnásobok jeho predchádzajúceho rekordu. Tento úspech dokazuje schopnosť zariadenia efektívne manipulovať s plazmou, čo je kľúčovou informáciou pre vývoj budúcich fúznych elektrární.

Čo je jadrová fúzia?

Jadrová fúzia, často nazývaná „svätý grál“ čistej energie, funguje na princípe spájania dvoch ľahkých atómov do jedného ťažšieho pri extrémne vysokých teplotách a tlaku. Tento proces, podobný tomu, čo prebieha v jadre Slnka, môže vytvárať obrovské množstvo energie bez emisií skleníkových plynov či rádioaktívneho odpadu.

Aj keď ide o revolučnú technológiu, aktuálne výskumy stále čelia problémom. Reaktory, vrátane EAST, zatiaľ spotrebujú viac energie, než dokážu vyprodukovať.

Fúzne reaktory po celom svete

EAST je len jedným z viacerých fúznych reaktorov na svete. V Kalifornii podobný reaktor v roku 2022 dosiahol významný úspech. Hoci s použitím inej technológie, no stále so spotrebou vyššou, než bola jeho produkcia.

Svetové mocnosti spoločne pracujú na projekte Medzinárodného termonukleárneho experimentálneho reaktora (ITER) vo Francúzsku. Tento reaktor, ktorý by mali dokončiť v roku 2039, bude disponovať najväčším magnetom na svete. Zohráva dôležitú úlohu vo vývoji udržateľnej jadrovej fúzie.

Význam pokroku

Nový rekord EAST je krokom k dosiahnutiu sebestačného obehu plazmy, čo je nevyhnutné pre stabilnú produkciu energie. Napriek tomu, že jadrová fúzia ešte nie je pripravená riešiť klimatickú krízu, pokrok v tejto oblasti je dôležitým signálom pre budúcnosť čistej energie.

Čína svojím úspechom ukazuje, že vývoj technológie postupuje správnym smerom. Spolupráca na globálnej úrovni môže byť kľúčom k udržateľnej energetickej budúcnosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie