Čiastočné víťazstvo Assangea. Britský súd odložil vydanie do USA

Reklama
Na snímke Stella Assangeová, manželka Juliana Assangea, a demonštrantka drží transparent s podobizňou zakladateľa servera WikiLeaks pred vrchným súdom v Londýne 26. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Britský súd rozhodol, že Julian Assange nemôže byť okamžite vydaný do USA na základe obvinení zo špionáže. Dvaja sudcovia najvyššieho súdu uviedli, že ak Washington neposkytne záruky o tom, čo sa stane s Assangeom v USA, udelia mu povolenie odvolať sa proti vydaniu. Rozhodnutie súdu je čiastočným víťazstvom zakladateľa WikiLeaks, informuje agentúra AP.

Sudcovia uviedli, že Assange by v Spojených štátoch mohol dostať aj trest smrti. Prípad bol odročený na 20. mája. Toto rozhodnutie znamená, že právna sága, ktorá sa ťahá už viac ako desať rokov, bude pokračovať.

52-ročný Austrálčan čelí v USA 18 obvineniam, z toho 17 zo špionáže. Americké orgány chcú Assangea súdiť za zverejnenie tajných vojenských dokumentov a britská vláda po dlhých právnych ťahaniciach nariadila jeho vydanie do USA v júni 2022. Assange sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal.

V utorok londýnski sudcovia v Assangeovom prípade vo svojom rozhodnutí uviedli, že má reálnu šancu úspešne sa odvolať proti vydaniu. „Ak nebudú poskytnuté žiadne záruky, potom udelíme povolenie na odvolanie bez ďalšieho prerokovania,“ uviedol britský súd. „Ak budú záruky poskytnuté, potom dáme stranám možnosť predložiť ďalšie návrhy pred prijatím konečného rozhodnutia o povolení podať odvolanie,“ citovala z rozhodnutia súdu agentúra AP.

WikiLeaks na čele s Assangeom zverejnil milióny dokumentov vrátane mnohých tajných správ týkajúcich sa vojny, špionáže a korupcie. Dôvodom, prečo chcú americké úrady stíhať zakladateľa WikiLeaks, je podľa generálneho prokurátora USA to, že „ohrozil strategické záujmy národnej bezpečnosti USA“ a ohrozil osoby, ktorých mená sa objavujú v uniknutých dokumentoch a videách, uvádza agentúra Reuters.

Počas dvojdňového súdneho procesu vo februári tohto roku Assangeov právnik Edward Fitzgerald povedal, že americké orgány sa snažia potrestať jeho klienta za to, že zverejnením WikiLeaks „odhalil zločinnosť vlády USA v bezprecedentnom rozsahu“ vrátane prípadov mučenia a zabíjania.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie