Americká spravodajská služba tiež pomohla vyškoliť novú generáciu ukrajinských špiónov, ktorí pracovali v Rusku, východoeurópskych krajinách, na Kube a ďalších miestach so silnou ruskou prítomnosťou. Na tento účel vznikla jednotka prezývaná Piate riaditeľstvo obsadená ľuďmi narodenými po páde Sovietskeho zväzu, ktorí nemali spojenie s Ruskom.
„Nechať sa naverbovať Američanom je pre Rusa absolútna, vrcholná zrada. Ale nechať sa naverbovať Ukrajincom je pre neho iba priateľským rozhovorom pri pive,“ popísal americkému denníku Kondratjuk.
Hoci obvykle trvá roky, kým CIA vybuduje dostatočnú dôveru v zahraničnej agentúre, aby mohla začať vykonávať spoločné operácie, v prípade GUR to bolo podľa NYT pol roka. CIA ale mala svoje červené línie – nechcela Ukrajincom pomáhať pri vykonávaní útočných smrtiacich operácií.
Táto skutočnosť podľa Kondratjuka často viedla k napätiu a nakoniec ho v roku 2016 stála miesto, keď dal bez súhlasu CIA jednotke 2245 povel k misii na okupovanom Kryme, ktorá skončila fiaskom. Biely dom pod vedením Baracka Obamu zúril a dokonca zvažoval prerušenie spolupráce.
Za Bidena padla červená línia
Podrobnosti o partnerstve medzi ukrajinskými a americkými spravodajskými službami boli roky prísne stráženým tajomstvom. „Teraz sú tieto spravodajské siete dôležitejšie ako inokedy, pretože Rusko je v ofenzíve a Ukrajina je viac závislá na sabotážach a úderoch raketami dlhého doletu, ktoré vyžadujú špiónov ďaleko za nepriateľskými líniami,“ uvádza NYT.
Títo agenti sú podľa neho stále viac ohrození – ak republikáni v americkom Kongrese ukončia financovanie vojenskej pomoci Kyjevu, CIA sa zrejme bude musieť uskromniť. Jej riaditeľ William J. Burns ale v minulom týždni navštívil Ukrajinu, aby ukrajinských predstaviteľov upokojil. Bola to jeho v poradí desiata návšteva od začiatku ruskej invázie.
Pred vojnou sa Ukrajinci podľa NYT Američanom osvedčili tým, že okrem iného zhromaždili dáta, ktoré pomohli preukázať ruskú účasť na zostrelení civilného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines v roku 2014 nad Donbasom. Ukrajinci tiež pomohli Američanom stíhať ruských agentov, ktorí zasahovali do amerických prezidentských volieb v roku 2016.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)