Americká spravodajská služba CIA sa podieľa na prevádzke dvanástich špionážnych základní na Ukrajine, ktoré sú pre krajinu brániacu sa už dva roky ruskej invázii kľúčové. S odkazom na svoje zdroje to uvádza denník The New York Times, podľa ktorého spolupráca amerických a ukrajinských spravodajcov siaha do roku 2014 a od tej chvíle bola obojstranne prínosná.
Ukrajinskí vojaci v podzemnom bunkri hlboko v lesoch sledujú ruské špionážne satelity a odpočúvajú rozhovory medzi ruskými veliteľmi. Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby túto základňu nefinancovala a čiastočne nevybavila CIA. Podľa zistení The New York Times (NYT) je takýchto zariadení dvanásť – všetky ležia na prísne strážených lokáciách pri hraniciach s Ruskom.
Spolupráca medzi Washingtonom a Kyjevom v oblasti spravodajstva je kľúčovou súčasťou ukrajinskej obranyschopnosti. CIA a ďalšie americké organizácie v posledných dvoch rokoch poskytujú Ukrajincom informácie pre raketové údery, sledujú pohyb ruských vojsk a pomáhajú podporovať špionážne siete.
Kooperácia CIA a ukrajinskej vojenskej rozviedky (GUR) ale nevznikla počas vojny – odštartovala už koncom februára 2014 po úteku proruského prezidenta Viktora Janukovyča z krajiny. O súčinnosť sa zasadil Valentyn Nalyvajčenko, vtedajší šéf ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU. Vedenia GUR sa vtedy ujal jeho dlhoročný pobočník, generál Valerij Kondratjuk.
O dva roky neskôr začala CIA cvičiť špeciálnu formáciu ukrajinských síl známu ako „jednotka 2245“, ktorá mala za úlohu zmocňovať sa za hranicami ruských dronov a komunikačného vybavenia, aby ich technici CIA mohli analyzovať a prelomiť moskovské šifrovacie systémy. K tejto jednotke patril aj súčasný šéf ukrajinského vojenského spravodajstva Kyrylo Budanov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)