Únava a oslabená imunita sú medzi prvými príznakmi nedostatku bielkovín, ale tieto symptómy môžu byť spôsobené aj inými faktormi. Ak sa rýchlo cítite hladní, môže to byť tiež znakom nedostatočného príjmu bielkovín, keďže práve bielkoviny pomáhajú udržiavať pocit sýtosti.
Ak máte obavy, že neprijímate dostatok bielkovín, začnite tým, že si budete udržiavať pravidelný stravovací režim. Bielkoviny nájdete v potravinách ako chudé mäso, ryby, hydina, tofu, quinoa, fazuľa, vajcia, syr a nízkosodíkové hovädzie tyčinky. Odborník tiež odporúča, aby ste bielkoviny kombinovali s vlákninou, ktorú nájdete v ovocí a zelenine.
Niektoré príznaky nedostatku bielkovín sa môžu prejaviť až po dlhšom čase, napríklad riedke alebo lámavé vlasy, strata prirodzenej farby pokožky, horizontálne ryhy na nechtoch, pomalé hojenie rán a úbytok svalovej hmoty. Ďalším znakom pokročilého nedostatku bielkovín môže byť opuch končatín (edém).
Hoci na sociálnych sieťach často počuť o bielkovinových pokrmoch, netreba zabúdať, že žiadny makronutrient nie je nadradený iným. Sacharidy, bielkoviny aj tuky sú pre vyváženú stravu rovnako dôležité. Namiesto bezhlavého zvyšovania príjmu bielkovín sa poraďte s lekárom alebo dietológom, aby ste zistili, či ich skutočne potrebujete pridať do svojej stravy viac.