Chrome, Firefox, Edge či Safari. Viete ako získali názov najznámejšie internetové prehliadače?

Ilustračná fotografia. (Zdroj: Pexels)
Reklama

Celosvetovo najpoužívanejší internetový prehliadač dostal svoj názov preto, aby jasne odkazoval na svoje prednosti. Dáva vám to zmysel? A čo tie ostatné tri? Pokiaľ aj vy dumáte nad tým, prečo sa štvorica najpopulárnejších browserov volá, ako sa volá, poďte to s nami rozlúštiť.

Keď sa pozrieme na názvy internetových prehliadačov (súčasných, ale aj tých minulých), pri bližšom skúmaní zistíme, že vystihujú presne to, čo robia, píše portál idnes.cz. Chrome? Aký bol záujem pomenovať prehliadač po kove?

1. Chrome

Podobne, ako tomu býva pri vývoji softvéru aj hardvéru, tak aj nový projekt Googlu, ktorý mal za cieľ vytvoriť internetový prehliadač novej doby, získal na svojom začiatku jasné kódové označenie. Na browseri sa začalo pracovať v roku 2006.

A pretože Google chcel browser, ktorý by bol rýchly a spoľahlivý (ako rýchlejšia a efektívnejšia náhrada vtedajších prehliadačov), padol nápad pomenovať ho po chróme, ktorý sa predovšetkým predtým hojne vyskytoval na ikonických rýchlych a silných automobiloch .

Rovnako ako lesklé chrómované ozdobné lišty a nárazníky, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou karosérie, tak aj Chrome chcel poukazovať na prednosti okolo svojho jadra – panel, adresný riadok, karty, tlačidlá atď. ktorým nie je obsah webovej stránky, pretože filozofia designu browsera bola „obsah, nie chrome“.

Vývojársky tím chcel prísť s minimalistickým dizajnom, browserom bez zbytočných funkcií a prvkov, čo však v dnešnej dobe už neplatí, pretože Chrome pomerne veľa, čo sa funkčnosti týka, narástol, ale za to dozaista môže súčasná doba a potreby používateľov. Aj napriek tomu všetko si v prípade ovládania ponechal svoj jednoduchý štýl, ktorý viac-menej okopírovali jeho rivali.

2. Edge

Browseru Edge už takmer rok patrí druhá pozícia na trhu s desktopovými internetovými prehliadačmi. Pred jeho príchodom Microsoft vyvíjal Internet Explorer (IE), ktorý na dlhé roky obsadil prvú pozíciu rebríčka najpoužívanejších browserov. Zosadil ho však práve Chrome. Nový browser Edge svoj názov získal vďaka problému, ktorý riešili vývojári IE.

Každá nová verzia IE webovým vývojárom prinášala výzvu. Webové stránky v rôznych verziách vyzerali zakaždým inak. Preto IE prišlo s módom, ktorý umožnil webovej stránke oznámiť, pre akú verziu IE bola navrhnutá. Takže web napríklad povedal, že bol navrhnutý pre IE8, a keď potom používateľ použil IE9 alebo IE10, tak bolo žiadané, aby tieto verzie zmenili spôsob, akým web zobrazovali, aby sa zobrazovali rovnako, ako by boli zobrazené v IE8.

Weboví vývojári však prahli potom, aby sa ich weby vždy zobrazovali v najnovšom doc móde. IE tak vedľa režimu IE8, IE9 a IE10 vytvoril nový režim, aby oznámil, „vždy používaj najnovší režim.“ A tento režim sa nazýval „edge“. Bol to odporúčaný (predvolený) režim IE.

3. Safari

Trojkou na poli browserov (nedávno ešte dvojkou) je Safari spoločnosti Apple, a to aj napriek tomu, že pre platformu Windows už nie je ďalej vyvíjaný a teda svoje uplatnenie nájde predovšetkým na Mac OS.

Keď sa Steve Jobs v roku 2002 snažil vytvoriť webový prehliadač pre Mac , jedným z jednoduchých problémov bolo, ako ho pomenovať. A podľa vtedajšieho vedúceho inžiniera to bol tiež jeden z najväčších bojov. Budúci prehliadač, pre ktorý zvíťazil názov Safari, sa totiž mohol volať Freedom (sloboda), keby si Jobs trval na svojom.

Ďalším možným názvom sa mohol stať Alexander – po Alexandrovi Veľkom, browser konečne dostal finálne meno – Safari. S konečnou platnosťou ho vybral Jobs, ale dodnes nie je jasné, kto tento názov vlastne navrhol.

4. Firefox

Jeho ustanovenie bolo jednoznačné, ale kým sa tak stalo, tak sa tento browser nazýval ešte dvakrát inak. Vôbec pôvodným názvom projektu bol Phoenix a krátku dobu aj Mozilla Firebird.

Prvýkrát bolo meno zmenené kvôli konfliktu s obchodnou značkou výrobcu BIOSu, firmou Phoenix Technologies, druhýkrát preto, že názov Firebird používal iný open-sourcový projekt vyvíjajúci relačné databázy. Preto sa ním do tretice stal dodnes používaný Firefox.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti