Podľa švajčiarskeho denníka Blick už pápežská stráž – Švajčiarska garda – nacvičuje na jeho eventuálnu smrť a pohreb. Gardisti okrem toho majú zákaz vychádzania.
Ako sa Františkov zdravotný stav v poslednom mesiaci zhoršoval, pokúšal sa dokončiť svoje kľúčové iniciatívy a vymenovať spriaznené osobnosti do kľúčových funkcií.
Tajné zhromaždenie, ktoré rozhodne o výbere nového pápeža
Františkovo progresívne ladené vedenie katolíckej cirkvi bolo poznačené trpkými ideologickými rozpormi. Od svojho nástupu do úradu v roku 2013 sa snažil o väčšiu inkluzivitu cirkvi a otvoril kľúčové funkcie ženám a osobám LGBT+.
To vyvolalo zúrivú reakciu mnohých konzervatívcov, zato liberáli sa sťažujú, že reformy boli nedostatočné. A pápežova snaha skoncovať s pribúdajúcimi prípadmi zneužívania detí duchovnými priniesla zmiešané výsledky.
Ešte než bol hospitalizovaný, predĺžil funkčné obdobie talianskeho kardinála Giovanniho Battistu Re na pozícii dekana kardinálskeho kolégia, čo je funkcia, ktorá bude dohliadať na niektoré prípravy eventuálneho konkláve, tajného zhromaždenia rozhodujúceho o výbere nového pápeža.
Tento krok, ktorý kontroverzne obišiel plánované hlasovanie vrcholných kardinálov o budúcom dekanovi, mal podľa zdrojov denníka Politico zabezpečiť, aby sa proces odohral podľa Františkovho priania.
Re, dlhoročný vatikánsky operátor, je príliš starý na to, aby sa sám konkláve zúčastnil – od roku 1970 platí vekový strop 80 rokov. Napriek tomu bude kľúčovou postavou v diskusiách za zatvorenými dverami, ktoré sa často konajú pred zhromaždením.
František vybral Reho za dekana práve namiesto niektorého z mladších kandidátov, čím naznačil, že si chcel v tejto úlohe ponechať spriaznenú osobnosť, ktorá by hájila jeho odkaz, uviedol jeden zo zdrojov. „Príprava na konkláve je dôležitejšia, pretože práve tam prebieha lobovanie,“ uviedla táto osoba.
Pred konkláve v roku 2013, ktoré ho zvolilo pápežom, František údajne sám ťažil z vplyvu skupiny kardinálov príliš starých na to, aby sa zúčastnili rokovaní, ale napriek tomu mali na výsledok vplyv.
Obavy o jeho zdravie
V sobotu pápež tiež urýchlil svoj bezprecedentný reformný krok a menoval mníšku, sestru Raffaellu Petriniovú, za prvú ženu na čele vatikánskeho mestského štátu (governatorátu).
Oznámil, že jej funkčné obdobie začne už 1. marca – skôr, ako niektorí očakávali, a podľa jedného z vysoko postavených cirkevných predstaviteľov vyvolalo medzi Františkovými spojencami obavy o jeho zdravie.
Mohla to však byť aj náhoda: súčasnému guvernérovi, kardinálu Fernandovi Vérgezovi Alzagovi, bude práve toho dňa 80 rokov, takže sa o funkciu nemôže ďalej uchádzať.
Aj keby sa František z choroby uzdravil, pozorovatelia ju považujú za pravdepodobný bod obratu, kedy presunie pozornosť od reformných prelomov k utvrdzovaniu dosiahnutých zmien.
„Možno nezomrie teraz, ale nakoniec, samozrejme, áno,“ komentoval jeden z vatikánskych úradníkov. „Všetci umierame – a on je 88-ročný muž s pľúcnymi problémami.“