Odborníci v tejto súvislosti napríklad odporúčajú neumývať mäso pred tepelnou úpravou, a to z dôvodu možného vzniku aerosólu, následnej kontaminácie pracovného prostredia, a tým sekundárnej kontaminácie ďalších spracovávaných potravín.
Inkubačná doba kampylobakteriózy je 1 až 7 dní.
Môžu ju sprevádzať bolesti hlavy, svalov a kĺbov, typická je horúčka, kŕče v bruchu a hnačka, často s prímesou krvi.
Prevencia zahŕňa dôkladné varenie mäsa a vyhýbanie sa konzumácii surového alebo nedostatočne vareného hydinového mäsa.
Základná ochrana pred žalúdočnými problémami
Starostlivé umývanie rúk: Umývajte si ruky mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd pred prípravou jedla a po manipulácii so surovým mäsom.
Oddelenie potravín: Používajte oddelené dosky a nástroje pre surové a varené potraviny, aby nedošlo ku krížovej kontaminácii.
Správne varenie: Uistite sa, že mäso je dôkladne uvarené, aby bola zničená škodlivá baktéria.
Bezpečné skladovanie: Ukladajte potraviny pri správnej teplote a neponechávajte varené jedlo pri izbovej teplote dlhšie ako dve hodiny.
Listerióza
Listerióza je závažná infekcia spôsobená baktériou Listeria monocytogenes, ktorá prežíva v pôde, vo vode, v bahne a u zvierat (cicavce, vtáky, kôrovce). Dokáže sa množiť už pri teplotách 3 až 4 °C a rastie aj pri teplotách 45 až 50 °C. Neprežije však pasterizáciu (72 °C počas 16 sekúnd).
Zdrojom nákazy často bývajú nepasterizované mliečne výrobky, vrátane syrov, ale aj kontaminovaná zelenina, najrôznejšie delikatesy, mäso a údeniny.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)