Nohy nesú váhu celého tela a odráža sa na nich jeho stav. Nohy zase ovplyvňujú jeho kondíciu, pretože deformity chodidiel majú za následok nastavenie členkov, kolien, bedier a problémy sa môžu ďalej reťaziť. Koľko času však venujeme svojim chodidlám?
„Ak nám chýba rýchla chôdza so zapojením celého tela a ak sa pridá nejaké to kilo navyše, všetko sa na našich chodidlách prejaví. Klenba sa začne rúcať, chodidlá sa oploštia, prípadne sa pridajú problémy s vbočeným palcom, príliš vysokým priehlavkom, pätovou ostrohou, následne so zle nastaveným členkom atď. A sme v začarovanom kruhu bolestí vznikajúcich zo zlej alebo úplne chýbajúcej starostlivosti o naše chodidlá,“ vysvetľuje Zuzana Rybářová, pohybová špecialistka zo Štúdia Maiselovka v centre Prahy.
Tipy na cviky pre naše chodidlá prináša portál idnes.cz.
1. Pomoc pre palec
Postavte sa tak, aby chodidlá spočívali pod bedrami. Váhu sústreďte na celú pätu, palcový a malíčkový kĺb. Medzi palec a ukazovák si dajte malú loptičku tak, aby sa prsty oddialili a palec smeroval rovno a dopredu. Variantom je tiež dať si okolo palcov gumičku, chodidlá oddialiť od seba a palce tak pekne dorovnať.
2. Ozdravovací vejár
Začnite opäť zo základného nastavenia chodidla – sústreďte sa na trojbodovú oporu na päte, palcovom a malíčkovom kĺbe. Zdvihnite všetky prsty, váhu preneste na pätu a chodidlo pokladajte na zem od jeho vonkajšej strany cez hranu k palcu. Prsty rozprestierajte pomaly, starostlivo a akoby do vejára. Každý položte zvlášť, pekne od seba. A zopakujte to.
3. Chodidlo v posilňovni
Dajte si uterák alebo akúkoľvek látku pod plôšku a sťahujte ju najprv prstami k sebe, ako by ste si ju „nahrabávali“, a potom ju zase dávajte prstami čo najďalej od seba.
4. Sám sebe masérom
Vezmite si loptičku a doprajte si automasáž. Môžete použiť tenisovú loptičku, ale oveľa lepšia je gumová loptička určená na trigger pointy alebo tzv. ježko. Chodidlá umiestnite na zem pod bedrá (tie sú stabilné, nevychyľujú sa na stranu), pod jedno si dajte loptičku a môžete:
- prechádzať loptičkou celú plochu od každého prsta až po pätu a nakoniec sa sústrediť na vnútornú stranu klenby,
- dať si loptičku pod kĺby prstov, päta pritom spočíva na zemi a prstami akoby objímajte loptičku – hore ich pekne roztiahnite od seba a potom ich zasuňte pod loptičku,
- dať si loptičku pod pätu, zvyšok chodidla nechať na zemi a pätou v rytme zatlačiť do loptičky a zase ju zdvihnúť do vzduchu nad ňu.