Historik a publicista Eduard Chmelár v relácii Téma s Petrom Bielikom ostro kritizoval politickú kultúru na Slovensku, spochybnil zneužívanie morálnych symbolov a varoval pred posilňovaním extrémizmu. V silnom rozhovore zazneli aj slová o strate hodnôt a nebezpečnom pytliačení Smeru v revíroch krajnej pravice.
Keď sa počas veľkonočných sviatkov na Facebooku Úradu vlády SR objavili zmienky o zosnulom pápežovi Františkovi a zároveň o prepustenom konšpirátorovi Danielovi Bombicovi, verejný diskurz sa otriasol. Historik Eduard Chmelár v diskusnej relácii Téma s Petrom Bielikom na TV Spark ostro pomenoval, kam sa podľa neho Slovensko v hodnotovej orientácii posunulo.
František ako hlas mieru, ktorý svet nechcel počuť
Eduard Chmelár označil pápeža Františka za „najvyššiu morálnu autoritu tohto sveta“, a to bez ohľadu na náboženské presvedčenie. Zdôraznil, že jeho odkaz stál na troch pilieroch – dôsledný boj za mier, výnimočná vízia Slovenska a schopnosť viesť dialóg aj s tými, ktorí s ním nesúhlasili.
„Bol v tom neobyčajne dôsledný, lebo viete, ako hovoriť všeobecne o mieri – to je v náplni práce každej hlavy katolíckej cirkvi. Lenže on karhal konkrétnych vodcov, navrhoval riešenia, ako napríklad založenie Svetového fondu boja proti hladu. Nikto ho nepočúval,“ povedal Chmelár.
Za jednu z najpôsobivejších chvíľ Františkovho pontifikátu považuje jeho prejav v Záhrade Prezidentského paláca v Bratislave, kde citoval básnika Sama Chalupku a hovoril o Slovensku ako posolstve mieru v strede Európy. „Nikto na to nereagoval. Ani koalícia, ani opozícia. Ako keby ho nikto naozaj nebral vážne,“ konštatoval Chmelár.
Mierová šanca? Európa rinčí zbraňami, ale plán nemá
Chmelár poukázal aj na aktuálne geopolitické pohyby v súvislosti s možným mierovým dialógom medzi Ruskom a Ukrajinou. „Putin je ochotný zastaviť útoky výmenou za to, že Ukrajina nevstúpi do NATO, uzná sa Krim a zrušia sa sankcie. A my v Európe nemáme ani plán, ani jednotu,“ upozornil.
Za kritický moment označil aj zrušenie tzv. „koalície ochotných“, ktorá sa mala stretnúť v Londýne: „Nemajú nič. Nevedia, čo robiť. Nevedia sa dohodnúť ani na tom, kto tam vlastne pôjde.“
Úrad vlády ako stranícka pobočka? Chmelár varuje pred zasahovaním do justície
Zverejnenie statusu o Danielovi Bombicovi na stránke Úradu vlády považuje Chmelár za hrubé prekročenie kompetencií.
„Je to štátny úrad. A nemôže sa správať ako stranícka pobočka. Keď štátny úrad zasahuje do práce justičných orgánov, to je už náhrada zákona,“ vyhlásil.
Ostro sa vymedzil aj proti zlučovaniu obhajoby slobody slova s podporou extrémistických výrokov. „Prečo sa Smer vždy zastane grázlov? Prečo nie odborárov, zdravotníkov, ľudí, ktorí bojujú o dôstojný život?“
Bombic v Smere? Taktika, ktorá sa vždy vymstila
Chmelár v relácii nevylúčil, že Smer zvažuje nasadenie Daniela Bombica na kandidátku. Tento krok považuje za strategickú chybu, ktorá sa v minulosti vždy obrátila proti strane.
„Táto taktika pytliačiť v revíroch krajnej pravice je úplne pomýlená. Voliči si vždy vyberú radšej originál. Smer pomaly, ale isto môže stratiť koaličný potenciál.“
Podľa Chmelára sa tým Smer vzdáva svojho pôvodného voliča – človeka práce, a namiesto riešenia reálnych problémov odvádza pozornosť k extrémnym témam.
Krajina bez alternatívy
Na záver diskusie zaznelo varovanie pred hlbokou stratou dôvery občanov v systém: „Ľudia tu nevidia alternatívu. A to je veľmi zlé pre budúcnosť Slovenska.“
Chmelár uzavrel svoje vystúpenie apelom na hodnoty, ktoré by mali formovať verejnú debatu – empatiu, víziu a reálne riešenia namiesto polarizácie a kalkulov. Relácia tak priniesla jeden z najvýraznejších hlasov kritickej analýzy súčasnej slovenskej spoločnosti a politiky.