Chlapec, ktorý omylom rozbil 3500-ročnú vázu, sa vrátil do múzea. Reakcia zamestnancov vás ZASKOČÍ

Reklama
Anna Geller na chvíľu odvrátila zrak. Jej 4-ročný syn si prezeral staroveké artefakty v izraelskom múzeu v meste Haifa. Potom sa ozval náraz. Na zemi skončila a rozbila sa vzácna 3500-ročná nádoba, pričom jej syn nad ňou zhrozene stál. Foto: X/@DataoftheWorld, @arirangtvnews

Váza bola jedným z mnohých artefaktov vystavených pod holým nebom, čo je súčasťou vízie Hechtovho múzea, ktoré umožňuje návštevníkom objavovať históriu bez sklenených bariér a vitrín, povedal Inbal Rivlin, riaditeľ múzea.

Povedal, že chce reštaurovanie využiť ako vzdelávaciu príležitosť a zabezpečiť, aby sa Gellerovci – ktorí po skúsenosti obmedzili návštevu múzea – cítili vítaní a aby sa vrátili.

Nahariya, kde rodina žije, sa nachádza v oblasti južne od izraelskej hranice s Libanonom, ktorá je viac ako 10 mesiacov pod paľbou rakiet Hizballáhu v konflikte spojenom s vojnou v Gaze. Rodina toto leto navštevovala múzeá a podnikala jednodňové výlety po Izraeli, aby unikla napätiu, povedal Alex Geller.

Po hlasnom páde sa otočil a ostal v úplnom šoku. Podišiel k ochranke, aby oznámil, čo sa stalo. Nádejal sa, že šlo o model a nie skutočný artefakt. Otec sa dokonca ponúkol, že škodu uhradí.

„Ale zavolali a povedali, že je to poistené, a keď skontrolovali kamery a zistili, že to nebol vandalizmus, pozvali nás späť na návštevu,“ povedal Alex Geller.

Odborníci použili 3D technológiu a videá vo vysokom rozlíšení na obnovu nádoby, ktorá by mohla byť opäť vystavená už budúci týždeň.

„To je to, čo je skutočne zaujímavé pre moje staršie deti, tento proces, ako to obnovujú, a všetky technológie, ktoré tam používajú,“ povedal otec.

Roee Shafir, odborník na reštaurovanie v múzeu, dodáva, že opravy budú pomerne jednoduché, pretože kusy boli z jedinej kompletnej nádoby. Archeológovia často čelia náročnejšej úlohe zlepiť hromady črepy z viacerých predmetov a pokúsiť sa ich poskladať do jedného artefaktu.

Shafir, ktorý nádobu usilovne znovu zostavoval, povedal, že artefakty by mali zostať prístupné verejnosti, aj keď dôjde k nehodám, pretože dotyk artefaktu môže podnietiť hlbší záujem o históriu a archeológiu.

„Páči sa mi, že sa ľudia dotýkajú. Nezlomiť, ale dotýkať sa vecí, je dôležité,“ povedal.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie