Ak existuje vysoké riziko, že u ženy vznikne dedičná forma rakoviny prsníka, lekári môžu zvážiť odporúčanie preventívneho odstránenia prsníkov alebo vaječníkov. Tento zásah môže znížiť riziko rozvoja ochorenia až o osemdesiat percent. Problémom je, že túto metódu prevencie využíva len minimum žien. Dôvod je najmä psychologický.
Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Príčina rakoviny prsníka je známa len u 10 až 15 percent žien a je spôsobená mutáciou génov BRCA1 a BRCA2. Túto mutáciu je možné odhaliť len pomocou genetického testovania. Tieto ženy majú vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka, ale nemusia vždy ochorieť, píše portál iDnes.cz.
To bol aj prípad Angeliny Jolie. Ale aj manželky speváka Ozzyho Osbourna, Sharon, ktorá tiež podstúpila preventívnu operáciu. Ako sme Vás už informovali, k rovnakému kroku sa najnovšie odhodlala aj Marta Jandová.
„Testovanie na gén BRCA1 alebo BRCA2 je absolútne samozrejmou súčasťou starostlivosti o rizikové ženy. Tieto vyšetrenia sa však nevykonávajú plošne,“ vysvetlila Miroslava Skovajsová, vedúca pražskej prsníkovej jednotky, špecializovaného pracoviska pre diagnostiku a liečbu zhubných a nezhubných ochorení prsníka.
Doplnila, že na tieto, aj ďalšie génové mutácie, sa vyšetrujú ženy, v ktorých rodine sa opakovane objavuje rakovina prsníka, najmä u mladých žien. Hlavne sa podľa nej testujú ženy z rodín, kde ochorela mamička, teta, babička pacientky, a nebolo im ešte 50 rokov.
Žiadna žena, ktorá má na testy nárok, o ne nepríde. „Vždy dostane návrh na vyšetrenie. Môže sa nechať otestovať. Pravda je, že niektoré ženy si to neprajú, pretože si neželajú poznať svoju rizikovosť,“ upozornila Skovajsová.
Poznamenala, že keď sa mutácia preukáže, tak ženy riešia rovnakú situáciu ako Angelina Jolie. Prítomnosť mutácie génu BRCA1 totiž znamená vysokú pravdepodobnosť ochorenia.
Lekári môžu týmto pacientkam odporučiť preventívne odstránenie prsných žliaz (mastektómiu) alebo vaječníkov.
„Operáciu je vhodné podstúpiť, ak je žena nositeľkou mutácie génu BRCA1, kedy je riziko vzniku rakoviny prsníka približne 70 až 80 percent a riziko vzniku rakoviny vaječníkov 50 percent,“ hovorí Alena Bílková, lekárka Mammacentra Budějovická.
Dodáva, že ak sa žľaza pri tomto radikálnom preventívnom zákroku úplne odstráni, má žena rovnakú pravdepodobnosť ochorieť na rakovinu ako ostatné ženy v populácii.
Ďalším dôvodom na odstránenie prsníka je riziková žľaza, ktorá má závažné zmeny, ktoré by mohli v budúcnosti ohroziť život ženy. Lekári tieto zmeny zistia počas mamografického vyšetrenia alebo ultrazvuku.
Operácia znižuje riziko na minimum
Preventívna operácia môže znížiť riziko rakoviny prsníka pri dedičnej dispozícii na 1 až 5 percent. V súčasnosti je odstránenie prsníkov najúčinnejšou prevenciou, ale žiaľ, je to veľká psychická záťaž, preto ju mnohé ženy nepodstupujú.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)