fbpx

Chemoterapia: Čo vás čaká a ako sa na ňu pripraviť?

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Chemoterapia je bežnou liečbou rakoviny. Zahŕňa použitie silných liekov na zastavenie rastu a šírenia rakovinových buniek. Môže trvať len niekoľko hodín, ale jej vedľajšie účinky môžete mať niekoľko dní alebo týždňov po nej. 

Chemoterapia je liečba, pri ktorej sa používajú lieky, ktoré ničia rýchlo sa deliace rakovinové bunky, aby sa zabránilo ich rastu a tvorbe ďalších buniek.

Neželané vedľajšie účinky

Mnohé lieky na chemoterapiu majú nežiaduce účinky, ktoré môžu byť závažné. Ak však lekár odporučí človeku chemoterapiu, zvyčajne to znamená, že prínosy pravdepodobne prevážia nad akýmikoľvek nežiaducimi účinkami.

Hoci samotná liečba zvyčajne nie je nepríjemná, bolesť je niekedy vedľajším účinkom. Vedľajšie účinky môžu závisieť od typu rakoviny, ktorú máte, vášho celkového zdravotného stavu a typu chemoterapeutika, ktoré dostávate.

Aby ste si uľahčili a spríjemnili život počas zotavovania, premyslite si, ako sa o seba budete starať doma ešte predtým, ako pôjdete na liečbu.

Zopár rád a tipov, ako to celé zvládnuť:

Požiadajte niekoho, aby vás odviezol na ošetrenie a späť

Po sedení sa môžete cítiť dobre, alebo sa môžete cítiť unavení a za volantom neisto. Pomáha tiež, ak je s vami priateľ alebo člen rodiny, ktorý vám poskytne emocionálnu podporu.

Porozprávajte sa so svojím zamestnávateľom

Niektorí ľudia si plánujú chemoterapiu podľa pracovného času, mnohí iní zistia, že potrebujú voľno na termíny liečby aj v dňoch alebo týždňoch po nej. Poznajte svoje možnosti a svoje práva. Zákon vyžaduje, aby mnohé spoločnosti poskytli svojim zamestnancom voľno na chemoterapiu. Zistite, či bude váš šéf voči vám flexibilný, kým nebudete vedieť, ako sa budete cítiť.

Uvoľnite sa

Neplánujte chodiť na žiadne podujatia ani vykonávať aktivity v hodinách po chemoterapii. Možno budete chcieť ísť domov a zdriemnuť si alebo oddýchnuť. Deň po sedení sa tiež môžete cítiť veľmi unavení.

Zabezpečte si pomoc so stravovaním a starostlivosťou o deti

Môže byť ťažké uvariť večeru alebo sa postarať o deti, ak sa potýkate s vedľajšími účinkami, ako je únava alebo nevoľnosť. Blízki vám môžu pomôcť tým, že pre vašu rodinu vopred navaria a zmrazia jedlo, dobrovoľne sa pripoja k opatrovaniu detí, vybavia pochôdzky alebo len podajú pomocnú ruku v domácnosti.

Naučte sa zaobchádzať s odpadom

Počas 48 hodín po liečbe opustí vaše telo malé množstvo liekov na chemoterapiu prostredníctvom moču, zvratkov a iných telesných tekutín. Je dôležité, aby ste tieto chemikálie udržiavali mimo seba a ostatných ľudí vo vašej domácnosti. Vopred sa opýtajte svojho lekára, ako máte zaobchádzať s bielizňou alebo inými predmetmi, ktoré by sa mohli zašpiniť. Tiež sa opýtajte, aké preventívne opatrenia by ste mali prijať, keď používate toaletu alebo keď sa vám urobí zle.

Navštívte zubára

Vredy v ústach sú častým vedľajším účinkom, preto je rozumné, aby ste si pred začatím liečby nechali urobiť zubné ošetrenie alebo čistenie. Mali by ste sa tiež opýtať na správnu starostlivosť o ústnu dutinu počas chemoterapie, napríklad čistenie zubov mäkkou zubnou kefkou a používanie ústnej vody bez alkoholu.

Zásobujte sa zdravými potravinami

Hydratácia môže zmierniť niektoré vedľajšie účinky. Majte preto po ruke dostatok nízkokalorických nápojov. Možno si budete chcieť kúpiť aj mrazené jedlá alebo sa prihlásiť do služby donášky jedál na dni, keď sa vám nechce variť. Majte tiež po ruke zmes ovocia, zeleniny a vysokoproteínových občerstvení, ako je napríklad jogurt.

Zvážte kúpu parochne

Môže sa stať, že prídete o vlasy, preto si premyslite, či budete chcieť nosiť parochňu, klobúk alebo šatku, kým vám vlasy dorastú. Ak si parochňu kúpite ešte pred začatím liečby, budete mať viac energie. Navyše budete môcť lepšie zladiť prirodzenú farbu a štruktúru svojich vlasov. Pred začiatkom chemoterapie si tiež môžete vlasy ostrihať nakrátko. Strata krátkych vlasov môže byť menším šokom a tieto účesy rýchlejšie dorastú.

Naplánujte si starostlivosť o domáce zvieratá

Niektoré lieky zvyšujú pravdepodobnosť výskytu infekcií, preto by ste sa mali vyhnúť zbieraniu psích výkalov alebo čisteniu boxov na podstielku, klietok pre vtáky a akvárií s rybičkami. Opýtajte sa svojho lekára, ako môžete zostať v bezpečí v blízkosti domácich zvierat, a po dotyku akýchkoľvek zvierat si umyte ruky.

Naplánujte si bezpečný sex

Počas liečby by ste vy ani váš partner nemali otehotnieť, pretože lieky na chemoterapiu môžu poškodiť spermie a spôsobiť vrodené chyby. Lieky môžu zostať aj v semene a vaginálnych tekutinách, takže aj keď užívate antikoncepčné tabletky, mali by ste používať kondómy. O tom, ako dlho by ste mali dodržiavať preventívne opatrenia, sa poraďte so svojím lekárom.

Zdroje:

webmd.com

cancervic.org.au

mdanderson.org

medicalnewstoday.com

healthline.com

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie