„Môžu byť v zmluve skryté poplatky. Či už za odstúpenie od zmluvy, vypovedanie zmluvy alebo za uskutočnenie nejakých zmien v zmluve. Domácnosť by si mala dať pozor, či sa v zmluve nenachádzajú aj takéto skryté poplatky,“ dodal Potočár.
Zmena je na stole
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) uviedla, že zmena zvláštnych pravidiel je na stole. „Pripravujeme zmenu zákona. Tam bude doba určite posunutá. Bude to v priebehu roka, nie takto ako to nastavila bývalá vláda,“ uviedla.
Dodávatelia energií však upozorňujú, že posunutie termínu nič nevyrieši. Ak je totiž regulovaná cena vysoká, vláda ju pre domácnosti zníži dotáciou, čo môže urobiť kedykoľvek počas roka. Podľa predsedníčky Združenia dodávateľov energií Jany Ambrošovej je preto čakať na regulovanú cenu pre domácnosti zbytočné.
„Dlhodobo navrhujeme zrušiť historický systém regulácie a ponechať len opatrenia vlády pre zraniteľných odberateľov, ktoré im umožnia vlastne čerpať benefity z dotácií, ktoré tam sú. Toto by veľmi dobre fungovalo aj bez štandardnej regulácie,“ myslí si Ambrošová.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) chystá tiež zmenu zákona o energetike. „Okrem iného prinesie zrušenie tejto lehoty – 31. marec, a tým väčšiu slobodu pri zmene dodávateľa. Vrátane lepšej informovanosti odberateľov o cenách ponúkaných dodávateľmi v príslušnom roku,“ doplnil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz