8. Oddychujte
Predpokladá sa, že striedavé nostrilové dýchanie, pri ktorom dýchate vždy jednou nosnou dierkou, pomáha znižovať stres tým, že spomaľuje rytmus dýchania a núti vás k hlbokému, plnému nádychu. Pomocou prsta alebo palca zatvorte jednu nosnú dierku a pomaly sa nadychujte a vydychujte cez otvorenú nosnú dierku. Približne po piatich až desiatich vdychoch sa prepnite a zatvorte druhú nosnú dierku a zopakujte dýchací vzorec. Ako obmenu skúste vdychovať cez jednu nosnú dierku s druhou zatvorenou, zmeniť polohu prsta/palca a vydychovať cez predtým zatvorenú nosnú dierku. Potom sa nadýchnite cez túto nosnú dierku, zatvorte ju a vydýchnite cez druhú nosnú dierku. Takto sa vracajte niekoľko minút.
9. Vychutnajte si nejaký koníček
Štúdia publikovaná 11. septembra 2023 online v časopise Nature Medicine naznačuje, že mať koníček je dobré pre celkové zdravie a náladu ľudí. Koníčky zahŕňajú kreativitu, zapojenie zmyslov, sebavyjadrenie, relaxáciu a kognitívnu stimuláciu. Jedným zo spôsobov, ako si osvojiť nové hobby, je projektová súprava určená na výučbu zručností, ako je záhradkárčenie, stavba modelu, vyrezávanie z dreva alebo výroba piva, mydla, horúcej omáčky či šperkov. Súpravy sa dodávajú s návodmi a všetkými materiálmi, ktoré potrebujete na začatie. Súpravy nájdete v miestnych kníhkupectvách alebo hobby obchodoch, prípadne na internete: stačí do vyhľadávača zadať „how-to kits“ alebo „project kits“.
10. Buďte spoločenskí
Sociálne interakcie môžu odvrátiť osamelosť a chrániť pred depresiou a zhoršením kognitívnych funkcií. Každý deň sa snažte o nejakú spoločenskú aktivitu: zavolajte si, pošlite e-mail alebo sa porozprávajte so susedom. Ďalšou možnosťou je vytvoriť si vlastnú sociálnu bublinu, s ktorou pravidelne komunikujete, napríklad sa stretávate na káve alebo konverzujete cez internet. Užitočné sú aj náhodné rozhovory; napríklad sa porozprávajte so zamestnancom obchodu s potravinami alebo komunikujte s cudzincom na ulici.