Zdravé črevá sú základom celkového zdravia a pohody, pretože majú vplyv nielen na trávenie, ale aj na imunitný systém a duševné zdravie. Ak chcete zlepšiť zdravie čriev a dosiahnuť silný črevný mikrobióm, existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete zaradiť do svojej každodennej rutiny. Odborníčka na výživu Megan Rossi, známa aj ako „kráľovná zdravých čriev“, odporúča pre Huffpost niekoľko základných zásad pre každodennú starostlivosť o zdravie čriev. Tu sú najdôležitejšie z nich:
1. Zaraďte do stravy rozmanité rastlinné potraviny
Rossi odporúča zamerať sa na konzumáciu až 30 rôznych druhov rastlín týždenne. Táto pestrosť pomáha podporiť rôznorodosť baktérií v črevách, čo je kľúčové pre ich zdravie. Medzi odporúčané zdroje patrí takzvaná „super šesťka“, kam patria celozrnné potraviny, orechy, semená, zelenina, ovocie, strukoviny a bylinky. Každá z týchto potravín funguje ako „hnojivo“ pre prospešné baktérie v črevách.
2. Dôkladne prežúvajte jedlo
Žuvanie je dôležitou súčasťou trávenia, pretože pomáha mechanicky rozkladať jedlo a stimuluje uvoľňovanie enzýmov v slinách, ktoré začínajú chemickú rozkladnú fázu. Čím viac jedlo prežúvate, tým lepšie telo dokáže absorbovať živiny. Jedna štúdia dokonca ukázala, že ľudia, ktorí prežúvali mandle 40-krát, vstrebávali viac živín ako tí, ktorí ich prežúvali len 10-krát.
3. Sústreďte sa na prvé dve sústa
Ak je pre vás ťažké dôsledne prežúvať každé sústo, Rossi odporúča začať aspoň s prvými dvoma sústami každého jedla. Zameranie sa na tieto dve sústa a dôkladnejšie žuvanie vám pomôže postupne si tento zvyk osvojiť a časom budete prirodzene prežúvať viac pri každom jedle.
4. Zaraďte do stravy celozrnné potraviny
Celozrnné potraviny sú jedným z hlavných zdrojov vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre zdravie čriev. Vláknina slúži ako potrava pre prospešné baktérie v črevách, ktoré podporujú tráviaci systém. Zaraďte do svojej stravy viac celozrnného chleba, ovsených vločiek a celozrnnej ryže.
5. Pridajte do jedla bylinky a korenie
Bylinky a korenie, ako je kurkuma, zázvor, cesnak či petržlen, majú protizápalové a antioxidačné účinky. Tieto potraviny môžu prispieť k zlepšeniu črevného zdravia a posilniť imunitný systém.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)