Policajný zbor má dlhodobo problém s nedostatkom príslušníkom. Podľa najnovších informácií ministerstva vnútra mu chýba 3700 policajtov. Aj preto rezort spustil kampaň a upravil fyzické testy pri náborovom procese. Zároveň odmietol, že by sa mala meniť časť testov zameraná na psychiku človeka.
Za celý minulý rok chcelo vstúpiť do radov polície štyri a pol tisíc ľudí. Situáciu s chýbajúcimi mužmi a ženami zákona to však nevyriešilo. Ministerstvo vnútra sa preto rozhodlo spustiť náborovú kampaň. Len za mesiac sa prihlásilo 1600 záujemcov. Aj preto ju vedenie rezortu a policajného zboru zatiaľ považuje za úspešnú.
Zmenili fyzické testy
Náborová kampaň však nie je jedinou novinkou. Od začiatku apríla sa zmenili aj samotné fyzické testy. Zúžili sa disciplíny a niektoré nahradili. Previerky sa zameriavajú na kľúčové pohybové a koordinačné schopnosti – silu, rýchlosť a vytrvalosť. Aktuálna už tak napríklad nie je disciplína zhyb/výdrž a minulosťou je tiež 12-minútový beh. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odmieta, že by týmto znížili latku, ale vraj len reflektujú súčasnú dobu a fyzické testy sú podľa neho stále náročné.
Previerky fyzickej zdatnosti sa po novom robia v týchto disciplínach:
- test výbušnosti v časovom limite 1 minúta (obdoba kľuku),
- sed – ľah v časovom limite 2 minúty,
- člnkový beh 4×10 metrov,
- beh na 1 500 metrov.
Disciplíny previerok sú pritom rovnaké pre mužov aj ženy. Rozdiely sú len pri celkovom vyhodnotení. Aj to však prešlo zmenami. Starý systém bol založený na bodovaní, keď uchádzač musel získať dostatočný celkový počet bodov. Podľa nového systému musí zvládnuť každú disciplínu. Viceprezident Policajného zboru Rastislav Polakovič pritom pripustil, že podmienky by mohli opäť upraviť, ak by sa ukázalo, že sú neefektívne.
Zmenia aj ďalšie nároky, no nie psychotesty
Minister vnútra zároveň oznámil, že rezort pracuje aj na zmenách v iných nárokoch pri vstupe do zboru. Problém podľa neho robia alergie či nosenie dioptrických okuliarov. Úpravou prešlo aj posudzovanie tetovania. „Kopec mladých ľudí má tetovanie a to nemôže byť diskvalifikácia toho, aby ste mohli byť policajtom. Samozrejme, to tetovanie musí byť na vhodnom mieste, aby naozaj neznevažovalo prácu Policajného zboru,“ ozrejmil viceprezident. Vhodný by mal byť aj samotný štýl tetovania.
Šutaj Eštok s Polakovičom pritom odmietli, že by sa mala meniť časť testov zameraná na psychiku človeka. „To si dnes nikto nedovolí, v dnešnej dobe, tie psychotesty znížiť. Mali sme množstvo prípadov, ktoré zarezonovali aj verejnosťou a naozaj tu nie je na mieste, aby sme túto kategóriu nejak znížili,“ ubezpečil viceprezident.