fbpx

Chcete si zaistiť dlhovekosť? TÝCHTO 7 tipov vám k tomu môže dopomôcť

Ilustračné foto Zdroj: Unsplash

Viacerí odborníci sa zhodujú, že existuje sedem zásad, ktoré by mal každý človek dodržiavať pre svoje zdravie a dlhší život. Niektoré z nich už určite poznáte, ale nájdu sa aj také, ktoré by vás mohli prekvapiť, píše čas.sk.

Ako starneme (a možno si začneme všímať prvé šediny), často príde moment, keď si uvedomíme, že by bolo vhodné začať žiť zdravším životným štýlom. Časy, keď sme mohli bezstarostne prežívať víkendy s alkoholom a nezdravým jedlom, sú nenávratne preč a telo sa už nezdá byť také odolné ako kedysi. Možno si začneme uvedomovať aj vlastnú zraniteľnosť, čo môže byť trochu znepokojujúce, no dobrá správa je, že lekári ponúkajú množstvo rád, ako zlepšiť svoj život a predĺžiť jeho trvanie. Ktoré to sú?

1. Pohyb

Neduhom súčasnej modernej spoločnosti je sedavý spôsob života – najmä ak trávite celý deň za počítačom. Štúdie ukazujú, že pri dlhodobom sedení vám hrozí vyššie riziko cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a vysoký krvný tlak. Neznamená to však, že musíte každý deň zabehnúť maratón alebo navštíviť posilňovňu. Stačia jednoduché zmeny, ako napríklad pravidelná chôdza alebo strečing.

2. Socializujte sa

Veľkým problémom našej spoločnosti je osamelosť. Kým v minulosti to býval problém zväčša staršej generácie, v súčasnosti však čoraz viac mladých ľudí preferuje viac styky cez sociálne médiá ako naživo. Výskum agentúry Age UK ukázal, že spoločenská angažovanosť má vplyv na zdravie mozgu. Starší ľudia by sa mali snažiť aspoň o jednu pozitívnu sociálnu interakciu každý deň. Táto rada môže byť užitočná aj pre mladších, pre ktorých to môže slúžiť ako pripomienka, aby odložili mobily a stretli sa s priateľmi naživo.

3. Precvičujte svoj mozog

Výskumy naznačujú, že aktivity podporujúce našu mozgovú aktivitu môžu byť dôležité pre ochranu pred zhoršovaním kognitívnych funkcií. Hoci Alzheimerova spoločnosť upozorňuje, že neexistuje silný dôkaz o priamom spojení medzi trénovaním mozgu a znížením rizika demencie, duševná stimulácia nikdy nie je na škodu. „Pre zachovanie bystrej mysle je dôležité ju denne cvičiť,“ hovorí doktor Steve Fallek.

4. Zdravé stravovanie

Každý z nás občas podľahne sladkostiam či rýchlemu občerstveniu, ale s pribúdajúcim vekom je kľúčové zamerať sa na zdravšiu výživu. Nemusíte sa úplne vzdať obľúbených jedál, ako je pizza či čokoláda, ale ich konzumácia v primeranom množstve je správnou cestou. „Nie je ľahké zmeniť svoje stravovacie návyky naraz, preto odporúčam postupne vylučovať nezdravé potraviny,“ radí Dr. Nadim Geloo.

5. Pobyt v prírode

Výskum z Kalifornskej univerzity ukazuje, že čas strávený vonku zlepšuje duševnú pohodu a zároveň zvyšuje hladinu vitamínu D, ktorého má mnoho ľudí nedostatok.

6. Zvládanie stresu

Aj keď sa to ľahšie povie, než urobí, zvládanie stresu je s vekom čoraz dôležitejšie. Chronický stres má negatívny vplyv na celé telo, od srdca po psychické zdravie a trávenie, a zvyšuje riziko mozgovej príhody. Preto je dôležité nájsť si čas na aktivity, ktoré prinášajú radosť a naučiť sa nevenovať pozornosť veciam, ktoré nedokážeme zmeniť.

7. Pravidelné lekárske prehliadky

V zhone bežného života často zabúdame na dôležité veci, ako sú pravidelné návštevy u lekára. To však s vekom nadobúda väčší význam. „Prevencia je kľúčová, ale včasné odhalenie chorôb prostredníctvom pravidelných prehliadok môže byť rovnako dôležité,“ hovorí doktorka Sulanga Misra.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie