Chcete mať dobrý vzťah so svojím dospelým dieťaťom? Prestaňte mu radiť, zhodujú sa odborníci

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: Pixabay)

Je vaše dieťa dospelé, má už možno vlastnú rodinu, svoj život? Napriek tomu ale máte pocit, že mu musíte radiť, odporúčať a smerovať ho tam, kde by sa páčilo byť vám? Držte sa späť a skôr počúvajte. Vaše vzájomné vzťahy sa zlepšia.

Rodičia často veria, že poskytovanie rád je aktom lásky, píše portál novinky.cz. Chcú chrániť vlastné deti pred bolesťou, pomôcť im vyhnúť sa chybám a podeliť sa o múdrosť, ktorú za roky svojho života nazhromaždili. Tento dobre mienený štýl správania sa však môže obrátiť proti nim, najmä pokiaľ ide o dospelé deti, ktoré hľadajú nezávislosť a uznanie.

Najväčšou chybou, ktorú podľa terapeuta Jeffreyho Bernsteina rodičia robia je to, že udeľujú rady namiesto toho, aby počúvali. Čo vo finále vedie vo vzťahu k odstupu a frustrácii.

Prečo je počúvanie dôležitejšie ako rada? „Načúvanie je v rodičovstve podceňovanou zručnosťou, najmä keď sa deti menia na dospelých jedincov. Tí potrebujú cítiť, že ich rodičia rešpektujú ich autonómiu a dôverujú im, že budú robiť svoje vlastné rozhodnutia – aj keď tieto rozhodnutia vedú k chybám. Keď rodičia ponáhľajú s radou, nechtiac vyšlú správu, že neveria, že ich dieťa zvládne situáciu samostatne.“

Na druhej strane aktívne počúvanie ukazuje rešpekt, buduje dôveru a posilňuje vzťah medzi rodičom a dieťaťom. Zahŕňa viac než len vypočutie slov. Je o tom, že sú všetci mentálne prítomní, vedia prejaviť empatiu a odolávajú nutkaniu veci naprávať. „Keď rodičia počúvajú bez posudzovania alebo prerušovania, vytvárajú bezpečný priestor pre dospelé deti, aby sa otvorili a vyjadrili svoje skutočné pocity,“ vysvetľuje pre WebMd Bernstein.

Ako sa naučiť počúvať vlastné deti?

1. Pred rozprávaním sa nadýchnite: Než poskytnete radu, zamyslite sa na chvíľu nad tým, čo by vaše dieťa mohlo potrebovať – len poslucháčov, emocionálnu podporu, alebo niekoho, kto bude súhlasiť s jeho názormi?

2. Pokladajte otvorené otázky: Povzbudzujte svoje dieťa, aby viac zdieľalo svoje pocity tým, že mu budete klásť otázky, ktoré mu umožnia preskúmať jeho myšlienky a pocity. Pýtajte sa, ako sa cíti, aké plánuje ďalšie kroky, čo by chcel z celej situácie vyťažiť za výsledok. Na začiatok je to skvelá cesta, ako si nezabuchnúť komunikačné dvere pred nosom.

3. Premýšľajte nad tým, čo počujete: Ukážte, že dávate pozor tým, že zhrniete, čo vaše deti povedali. Akonáhle dospelé dieťa vníma, že mu venujete pozornosť, bude sa cítiť pochopené.

4. Odolajte nutkaniu opravovať hovorcu: Niekedy je to najlepšie, čo môžete urobiť, skrátka len byť a počúvať. Uznajte ich pocity a dajte dospelým deťom najavo, že pocit neistoty alebo rozrušenia je v poriadku.

Všeobecne platí, že počúvanie je jedným z najmocnejších nástrojov, ktoré môže rodič použiť na spojenie so svojimi dospelými deťmi. Nejde o to, mať odpovede vždy a na všetko. Hlavné je byť prítomný, počúvať a nechať svoje dieťa, aby si dialógom s vami zrovnalo myšlienky.

Ukážte rešpekt, porozumenie a bezpodmienečnú podporu. Keď rodičia počúvajú, otvárajú dvere hlbšiu komunikáciu a pevnejším vzťahom – niečomu, čo žiadne množstvo rád nemôže nahradiť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie