Chceš mať biznis, no nemáš na to peniaze? Toto sú tri spôsoby, ako sa dostať k financiám

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: PIXABAY

Počet živnostníkov a právnických osôb sa na Slovensku každoročne zvyšuje. To, že Slováci majú dobré nápady a odvahu podnikať, je teda jasné. No je za tým viac než len dobrá idea a odvaha – treba to aj zafinancovať. Toto sú tipy, ako pre tvoj biznis získať poriadny balík. 

Slováci sú každoročne čoraz odvážnejší a radi vstupujú do podnikateľskej sféry či rozširujú svoj už existujúci biznis. To sa však nezaobíde bez dostatočných financií, ku ktorým sa môžeš dostať viacerými spôsobmi.

Úspory a crowdfunding

Samozrejme, najjednoduchší spôsob, ako sa dostať k financiám, sú vlastné úspory, uviedol portál O peniazoch. Výhodou je nezávislosť a žiadne splácanie úveru či prípravy správ pre investorov. Čas tak môžeš adekvátne využiť na podnikanie a rozvíjanie svojho pôsobenia na trhu. Vďaka tomu budeš mať stopercentnú kontrolu nad biznisom a všetko zostane vo tvojich rukách.

Stále sú však veci, na ktoré si musíš dať pozor. Je potrebné napríklad oddeliť tvoje osobné financie od podnikateľských aktivít, čím zabezpečíš bezpečie tvojich osobných peňazí aj v prípade, ak sa situácia vo firme zhorší. Nevýhodou je aj obmedzený objem finančných prostriedkov, keďže veľkí investori a finančné inštitúcie disponujú oveľa väčším kapitálom.

Pri začínajúcich startupoch môžeš využiť aj možnosť crowdfundingu. To funguje princípom zoskupenia malých investorov, ktorí malými prostriedkami investujú do tvojej vízie. A to za následne dohodnutý podiel vo firme. Na Slovensku je tento spôsob málo používaný, ak máš inovatívne nápady, ktoré vedia ľudí zasiahnuť, určite choď do toho.

Úvery

Najvyužívanejšou formou financovania je podnikateľský úver. V súčasnosti si vieš vybrať medzi viacerými druhmi, ako informujú Hospodárske noviny. Úvery sa delia na konkrétne účely, ale aj na tie bez udania zámeru. Rovnako si môžeš vybrať aj medzi časovo vyhranenými úvermi.

Banky dokonca ponúkajú aj možnosť pôžičky určenej na investovanie. Dá sa využiť napríklad na kúpu hmotného či nehmotného majetku či na stavbu alebo rekonštrukciu. Ak chceš expanzovať do zahraničia, túto formu môžeš využiť aj na to.

Investori či granty

Ak je tvoje podnikanie v oblastiach poľnohospodárstvo, výskum a inovácie alebo obnoviteľné zdroje energií, toto sú možno formy financovania pre teba. Európska únia totiž umožňuje malým a stredným podnikom, aby čerpali finančné prostriedky z podporných programov. Práve vďaka tomu si môžeš v tvojich začiatkoch výrazne polepšiť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie