CHAOS v Južnej Kórei: Prezident zrušil stanné právo a čelí odvolávaniu, minister obrany podal demisiu

Reklama
Na snímke vľavo predseda juhokórejského Národného zhromaždenia U Won-sik počas prejavu v Soule 4. decembra 2024. Juhokórejský parlament v utorok večer väčšinou 190 z 300 poslancov schválil návrh na zrušenie stanného práva, ktoré predtým prekvapivo vyhlásil prezident Jun Sok-jol. Na snímke vpravo sa ľudia zhromažďujú pred budovou parlamentu a požadujú odstúpenie juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola v Soule 4. decembra 2024. Zdroj: TASR/AP

Juhokórejský minister obrany Kim Jong-hjun sa v stredu občanom ospravedlnil za chaos vyvolaný vyhlásením stanného práva prezidentom Jun Sok-jolom a ponúkol svoju rezignáciu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Jonhap.

„Je mi veľmi ľúto zmätku a obáv verejnosti ohľadom stanného práva. Prevzal som plnú zodpovednosť za všetky záležitosti súvisiace so stanným právom a prezidentovi som doručil svoju rezignáciu,“ uviedol Kim Jong-hjun vo vyhlásení. Ďalej zdôraznil, že všetci vojaci, ktorí chceli vykonať nariadenie o zavedení stanného práva a pokúšali sa vstúpiť do sídla parlamentu, plnili len jeho rozkazy.

Krátko predtým najväčšia opozičná Demokratická strana (DP) podala návrh na odvolanie Kim Jong-hjuna i prezidenta Jun Sok-jola, ktorý stanné právo nakrátko vyhlásil. Podľa juhokórejských médií mu to navrhol práve minister obrany. Očakáva sa, že o oboch návrhoch sa bude rokovať na štvrtkovom plenárnom zasadnutí parlamentu. Podľa zákona sa o nich musí hlasovať do 72 hodín po ich prerokovaní v pléne.

DP tiež avizovala, že na prokuratúre plánuje podať žalobu na prezidenta, ministra obrany a ministra vnútra I Sang-mina za vlastizradu. Jun Sok-jol nečakane oznámil vyhlásenie stanného práva v utorok vo vopred neohlásenom príhovore. Hlava štátu v ňom obvinila opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei.

Stalo sa tak v čase, keď sa jeho strana a opozícia nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte. Opoziční poslanci žiadajú výrazné zníženie výdavkov, čo prezident označil za ohrozenie fungovania štátu. O necelé tri hodiny neskôr parlament schválil väčšinou hlasov návrh na zrušenie stanného práva. Podľa juhokórejskej ústavy ho musí prezident v takom prípade odvolať. Rozhodnutie prezidenta vyhlásiť stanné právo kritizovalo aj viacero členov jeho vlastnej strany.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie