fbpx

Chaos a zlyhanie štátu pri ochrane obyvateľov: Slovensko nemá úkryty ani zásoby

Na snímke priestory krytu civilnej ochrany na ulici Kukučínova v Žiline dňa 9. marca 2022. Zdroj: FOTO TASR/Erika Ďurčová

V prípade, že by sa Slovensko dostalo do vojnového konfliktu, bolo by na tom v mnohých ohľadoch zrejme horšie, ako napadnutá Ukrajina. Oblasť civilnej ochrany a krízového riadenia nebola prioritou žiadnej z doterajších vlád, čo spôsobilo jej výraznú stagnáciu a úpadok. Na výrazné nedostatky v systéme krízového riadenia štátu upozornil Najvyšší kontrolný úrad SR.

Pandémia COVID-19, energetická kríza, vojna v susednej krajine a s tým spojená migračná vlna odhalili výrazné nedostatky nášho súčasného systému krízového riadenia štátu. O zisteniach z kontroly riadenia v rokoch 2020 až 2022 informoval NKÚ aj troch najvyšších ústavných činiteľov. Zodpovedné inštitúcie úrad vyzýva na prijatie nového modelu krízového riadenia štátu počas krízových či mimoriadnych situácií.

Nemáme zabezpečený systém úkrytov ani dostatočné zásoby

„Slovensko má síce výraznú časť územia pokrytú elektronickými sirénami (cca 80 percent), ale nemá zabezpečený funkčný systém úkrytov a nemá vytvorenú ani dostatočnú zásobu základných prostriedkov na ochranu obyvateľov. Funkčná využiteľnosť materiálov zo skladov civilnej ochrany je v prípade vzniku mimoriadnej situácie prakticky nulová,“ skonštatoval predseda NKÚ SR Ľubomír Andrassy.

Úrad konštatuje, že Ministerstvo vnútra SR ako zodpovedný ústredný orgán štátnej správy za krízové riadenie, nemá nastavený medzirezortný systém spolupráce a koordinácie krízového riadenia v rámci všetkých orgánov krízového riadenia na Slovensku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie