V južných, a hlavne exotických krajinách, najmä tam, kde je veľká koncentrácia ľudí a horšia hygiena, deťom navyše hrozí množstvo ďalších infekčných chorôb, ako je napríklad žltačka.
Treba myslieť aj na to, že v exotických krajinách sa prirodzene v prostredí vyskytuje aj rad rizikových baktérií. Niektoré sú dokonca vo vzduchu. Jednoducho postačí, aby auto zvírilo prach na ceste, na ktorej je rozptýlený suchý trus zvierat. K infikovaniu dieťaťa môže dôjsť aj touto cestou.
Pozor na klimatizáciu a cestovanie lietadlom
Dobré je myslieť aj na to, že klimatizácia v lietadle dokáže byť studená, preto je dobré mať so sebou pre dieťa nejaké teplejšie oblečenie či deku.
Nezabúdaj tiež na to, že v lietadle s tebou bude sedieť niekoľko desiatok cestujúcich, ktorí nemusia byť zdraví. Nakaziť sa pritom môžu aj deti dojčené, ktorým zvyšuje odolnosť imunitného systému materské mlieko. Pred množstvom vírusov a baktérií ich ani to neochráni.
Malé deti, najmä tie, ktoré často trápia problémy so zápalom stredného ucha, oveľa horšie zvládajú aj zmeny tlakov pri lete lietadlom. Tie u nich ľahko dokážu vyvolať bolesti hlavy alebo podráždiť stredné ucho, čím sa naštartujú ďalšie problémy. Riešiť potom tieto komplikácie v cudzej krajine môže byť celkom adrenalínový zážitok.
Malé dieťa, podobne ako seniori, sa pri dlhých rokoch aj oveľa komplikovanejšie vyrovnáva so zmenami časových pásiem. Na rozdiel od starších detí (sedem rokov a vyššie), ktoré ich naopak zvládajú dobre.