Prichádza pani v staršom veku a pýta sa, či si môže prisadnúť. Spoločnosť nemám, a tak odpovedám, že samozrejme. Na hodinu sa stávam jej bútľavou vŕbou. Dozvedám sa všetky jej zdravotné diagnózy, životný príbeh a z kabelky dokonca vyťahuje album s fotkami svojho syna. Ľutuje nás mladých a s ťažkým srdcom hovorí: „Budete to mať v živote ťažké.“
Na scénu prichádzajú konšpiračné teórie
Reč príde aj na médiá: „Čítam všetko, lebo som veľmi zvedavá.“ Dodáva, že niekedy ju od čítania musí odtrhnúť aj manžel. Konverzácia postupuje ďalej smerom, ktorý očakávam a konšpiračné teórie na seba nenechajú dlho čakať.
Ako prvú spomenie tú, podľa ktorej koronavírus vytvorili v laboratóriách na Ukrajine a vypustili medzi ľudí. Rovnako sa dočítala, že AIDS a ebola boli modifikované s cieľom napadnutia ľudí. Je pevne presvedčená, že ide o pravdu.
Prečo Slováci veria konšpiračným teóriám? Pokus o ich skúmanie prebehol aj v Centre pre bioetiku na Filozofickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Spolu s agentúrou FOCUS uskutočnili minulý rok prieskum, ktorého výsledkom bol konšpiračný index.
Výskumná vzorka pozostávala z 1514 respondentov a index vypočítali ako priemer kladných odpovedí na položené otázky, ktoré vykazovali konšpiračný charakter. Závery ukázali, že obyvatelia Slovenska sa postojmi k prijímaniu konšpirácií blížia k rozvojovým africkým krajinám. Vyšší index mala už iba Keňa.
Hádať sa s ľuďmi o nepodložených teóriách, ktorým veria, považujem za vopred prehratý boj. Beriem to ako signál na ukončenie konverzácie. Zároveň sa blíži čas odchodu môjho ďalšieho spoja, a tak sa s paňou lúčim, obohatená o informácie z komunity, do ktorej väčšinou nevidím. Aj pohľady tejto skupiny na svet okolo nás ma posúvajú ďalej.
Beriem kufor do ruky a posúvam sa ďalej aj fyzicky. Na prvom nástupišti nasadám do vlaku a z Košíc odchádzame o takom čase, kedy by som za iných okolností bola už v cieli svojej cesty.
Prestupujeme v Strážskom. Dokedy?
Na železničnej stanici v Humennom sa spustila rekonštrukcia súbežne s elektrifikáciou trate v úseku Humenné – Strážske. Strážske sa tak stalo prestupnou stanicou pre ľudí, ktorí pokračujú na smer Humenné, Medzilaborce-mesto, Radvaň nad Laborcom a Stakčín. Prepravu zabezpečuje náhradná autobusová doprava (NAD).
(Článok pokračuje na ďalšej strane)