fbpx

Cesta na olympiádu autom aj lietadlom: Máme tipy, ako sa do Paríža dostať rýchlo a bez pokút

V Paríži sa v rámci konania OH vytvoril špeciálny pruh . Bez akreditácie ti v ňom hrozí pokuta. Zdroj: Parížska radnica, TASR/AP Photo/Francisco Seco

Od konca júla sú olympijské hry v Paríži v plnom prúde a do francúzskeho hlavného mesta prúdia davy nadšených fanúšikov z rôznych krajín. Počíta sa, že v súčte aj s nadchádzajúcou paralympiádou dorazí 16 miliónov návštevníkov. Z tohto dôvodu napríklad české ministerstvo zahraničia neodporúča v čase konania hier do centra autom vôbec jazdiť. Pokiaľ sa do Paríža predsa len chystáte po vlastnej osi, mali by ste si dať pozor hneď na niekoľko vecí. Informuje CNN Prima News.

Až sa dostanete za Rozvadov a prefrčíte nemeckými diaľnicami s pár uzávierkami, budete v podstate za polovicou cesty do cieľovej destinácie. Vo Francúzsku si už budete musieť pripraviť pár desiatok eur. Poplatky sa vyberajú na jednotlivých mýtnych bránach. Poznáte ich podľa cedulí s nápisom „ péage“  a platiť na nich môžete kartou alebo v hotovosti. Automaty berú aj bankovky, ale maximálne do výšky 20 eur. Na cestu do Paríža si vystačíte so zhruba tridsiatimi eurami.

Je dobré si pripomenúť, aké platia pravidlá pri jazde po francúzskych diaľniciach. Maximálna povolená rýchlosť je tu 130 km/h, avšak do chvíle, než začne pršať. To budete musieť trochu uvoľniť nohu z plynu a ručičku tachometra držať na čísle 110, čo je mimochodom aj limit na cestách pre motorové vozidlá.

Keď sa dostanete na okresky, bude pre vás platiť maximálna rýchlosť 80 km/h, v meste potom päťdesiatka.

Predpísané limity sa oplatí dodržiavať. Francúzi sú v tomto ohľade nekompromisní a trestajú aj drobnejšie priestupky. Veľmi ľahko vám tak môže prísť fotka, za ktorú si budú účtovať najmenej 68 eur, ale cena sa môže vyšplhať až na 3 750 eur.

Radarov je totiž po Francúzsku požehnane. Upozorňujú na ne síce ceduľa, ale niekedy je až komické, aký dlhý úsek možného výskytu je na nich uvedený. Zatiaľ vedie dĺžka 43 kilometrov.

Ceny ako u nás

Pokuty hrozia samozrejme aj za telefonovanie alebo napríklad za šoférovanie pod vplyvom alkoholu s viac ako pol promile v krvi a v podstate aj za jedenie pri jazde. Hoci to nie je priamo zakotvené v tamojšom zákone o cestnej premávke, vodič by mohol byť pokutovaný, pretože nie je „v stave a pozícii, aby mohol pohodlne a bez meškania vykonávať všetky manévre, ktoré mu prislúchajú“.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie