V okamihu keď sa streľba udiala, bol český veľvyslanec na rokovaní s kolegom Fica na úrade vlády. „Ja som to prežíval veľmi ten okamih. Ja som zhodou okolností včera mal rokovanie na úrade vlády a sedeli sme práve s jedným kolegom pána premiéra Fica. Už sme to rokovanie končili, preberali sme nejaké ďalšie československé aktivity. A zrazu ten môj pán kolega sa pozrie na mobil a tam mal správu od svojho vodiča, že na premiéra Fica päťkrát vystrelili. Ja som tomu nechcel veriť a ten šok bol skutočne veľký. Všade, nielen osobne, keď to takto človek cíti, ale ja si myslím, že sa na Slovensku skutočne na ten moment zastavil čas,“ uviedol Jindrák pre Blesk.cz.

Pripomenul, že podobná udalosť sa v Európe nestala od roku 2003, keď bol zastrelený srbský premiér Zoran Dindič: „Je to úplne mimoriadna záležitosť nielen v európskom kontexte, ale aj vo svetovom. Že je takmer zavraždený zvolený premiér slobodnej krajiny.“ 

Podľa českého veľvyslanca bola situácia na Slovensku napätá už od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky a preto je útok na slovenského premiéra vrcholom dlhodobého procesu. Teraz je podľa Jindráka dôležité, aby slovenskí politici upokojili situáciu i medzi sebou. „Ja si myslím, že by sa tie sily slovenské mali spojiť a mali by povedať áno, poďme skúsiť nový začiatok,“ povedal.

Rudolf Jindrák sa vyjadril aj k včerajším slovám slovenského ministra vnútra Eštoka, ktorý povedal: „Z toho, čo sa rozpútalo a mnohí ste zasiali, dnes vznikla búrka. A my tu stojíme pomaly pred prahom občianskej vojny.“ Jindrák pre Blesk.cz k tomu povedal: „Nie je v záujme žiadneho slovenského politika vyvolávať občiansku vojnu na Slovensku.“

K stavu premiéra Fica sa vyjadril, že podľa jeho informácií je po operácii a je natoľko v poriadku, že mu nehrozí ohrozenie života. Tiež povedal, že má problém sa dostať k informáciám o jeho liečbe. „Na druhej strane si myslím, že je to v poriadku, pretože najviac treba, aby lekári neboli pod tlakom diplomatov, politikov alebo médií,“ povedal Jindrák.