Hasiči v Pardubickom a Královohradeckom kraji odstraňovali v noci naplaveniny pri haťoch a mostoch, čistili upchaté priepusty a česle, čerpali vodu alebo stavali protipovodňové hrádze. Vodná lagúna sa vytvorila napríklad pri materskej škole v Hostinnom na Trutnovsku, kde hasiči čerpali vodu, premiestňovali vybavenie do vyššieho poschodia a naviezli niekoľko sušičov. „Zasahovať sme museli aj v Kohútove, kde začal pretekať rybník. Podarilo sa vyčistiť stavidlá a kanál, voda už ďalej nepribúdala,“ uviedli ráno.
V Dolnom Žlebe pri Děčíne sa v nedeľu krátko popoludní odtrhol prívoz na Labe. Jednotka profesionálnych hasičov zo stanice Děčín člnom prepravila prievozníka na odtrhnutý prívoz a podarilo sa im ho dostať k brehu, informuje iDNES.cz.
V Prahe hasiči skontrolovali zatvárací mechanizmus brány do Čertovky pre prípad, že sa výraznejšie zdvihne hladina Vltavy.
Až do odvolania platí takmer pre celé Česko varovanie SHMÚ pred vzostupom hladín riek a potokov. Výnimkou je iba južná časť Juhočeského kraja. „Rolu bude hrať skôr vietor, zrážky budú dnes minimálne. Výstraha platí minimálne do stredy, ide o topenie vplyvom teploty a vetra,“ oznámila Eva Houbová z Českého hydrometeorologického ústavu.
„Zimné povodne prinášajú väčšie komplikácie, ako sú napríklad povodne jarné a letné. Pôda môže byť premrznutá, voda sa nevsakuje, chýba vegetácia. Takzvane prírode blízke protipovodňové opatrenia v týchto situáciách strácajú efektivitu,“ vysvetlil hovorca Povodia Moravy Petr Chmelař. Preto je podľa neho dôležité správne manipulovať na vodných nádržiach, čo sa v týchto chvíľach aj deje, a vodohospodári reagujú na aktuálnu situáciu.
Bez elektriny bolo ráno v Česku 3700 domácností, v noci to bolo dokonca dvanásť tisíc odberateľov. Najviac problémov je v Pardubickom a Ústeckom kraji. Poruchy sú najčastejšie spôsobené pádom stromov či konárov do vedenia. Na ich odstránení energetici pracujú. Vietor bude popoludní a večer slabnúť.