„Pretože keď už nelegálni migranti sú na území členských štátov EÚ, tak máme veľký problém s tým niečo robiť. Musíme dokázať, aby sa všetko, čo sa odohráva, odohrávalo na hranici alebo pred hranicou Európskej únie,“ doplnil.
„A všetci tí, ktorí v Českej republike hovoria, nepodieľajte sa na žiadnom európskom riešení, to, čo sa tam odohráva, to je zlé, riešme to tu sami, tak presne tí spôsobujú, že nelegálna migrácia silnie namiesto toho, aby sme si s ňou ako Európa dokázali poradiť,“ uzavrel Fiala.
Poľsko tiež predĺži dočasné kontroly na hranici so Slovenskom
Kamiňski vo vysielaní rozhlasovej stanice Jedynka spresnil, že rozhodnutie vlády je v súlade so schengenským kódexom, a dodal, že Varšava o tom bude vo štvrtok informovať aj Európsku komisiu.
Podľa ministra dočasné kontroly na hraniciach priniesli dobré výsledky a sú účinné. „Cez Poľsko nebudú viesť nelegálne migračné trasy,“ zdôraznil Kamiňski.
Zopakoval, že pri vstupe do Poľska sa cestujúci musí podrobiť kontrole občianskeho preukazu alebo pasu. Hranicu so Slovenskom je možné na celom úseku prekročiť cez osem cestných a tri železničné priechody a 11 priechodov pre peších.
Poľská pohraničná stráž súčasne upozornila Polsatnews.pl, že prekročenie hranice so Slovenskom v Tatrách je nelegálne a môže zaň byť vyrubená pokuta 500 zlotých.
Hovorkyňa Útvaru pohraničnej stráže pre sektor Karpaty majorka Dorota Kądziolková vysvetlila, že ak turistický chodník vedie horskou oblasťou a nie je tam bod na prekročenie hranice, potom sa každé takéto prekročenie hranice bude považovať za nelegálne.