Český prezident Petr Pavel označil nedávne povodne v strednej Európe za dôkaz zvyšujúceho sa rizika zmien počasia spôsobených klimatickou zmenou. Na Summite pre budúcnosť v rámci Valného zhromaždenia OSN v New Yorku vyzval na razantnejšie globálne kroky v riešení klimatickej krízy. Podľa neho je dôležité, aby sa táto problematika riešila celosvetovo a systematicky v rámci efektívneho multilateralizmu. Píše o tom agentúra TASR.
„Nedávne povodne v strednej Európe, zrejme najhoršie za desiatky rokov, sú jasným dôkazom narastajúcej hrozby zmien počasia, ktoré sú spôsobené zmenou klímy. Je nevyhnutné, aby sme súčasnú klimatickú krízu a jej ďalekosiahle dôsledky riešili komplexne a ucelene v rámci účinného multilateralizmu,“ povedal v prejave Pavel.
Ako píŠe portál novinky.cz, nedávne povodne v strednej Európe, ktoré sa spájajú s klimatickými zmenami, si vyžiadali 24 obetí.
Klimatická zmena nie je len jedným z 17 cieľov udržateľného rozvoja, ale podľa Pavla môže zosilniť aj iné významné problémy, ako sú chudoba, hlad a zdravie. Vyzdvihol prijatie Globálneho digitálneho paktu, ktorý podľa neho zadefinuje základné princípy spolupráce v oblasti digitálnych technológií, a zdôraznil, že Česko bude v tejto oblasti aktívne.
Pavel tiež spomenul, že nové technológie, ako umelá inteligencia a biotechnológie, môžu pomôcť pri riešení súčasných výziev, no zároveň upozornil, že vyššia technologická závislosť môže zvýšiť zraniteľnosť krajín.
Podľa Pavla dnes OSN čelí mnohým výzvam, ako sú vojnové konflikty, katastrofy spôsobené klimatickými zmenami, znečistenie životného prostredia a porušovanie ľudských práv. Zdôraznil, že žiadna krajina nemôže tieto problémy riešiť samostatne.
Česko sa pridáva k partnerom, ktorí požadujú reformu OSN, a bude naďalej pravidelne prispievať, pričom vyzýva aj ostatných, aby plnili svoje záväzky.