Česká strana reaguje na dianie na Slovensku: Znepokojenie zo zmien v SNG aj pozastavené väzby s STVR

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Jaroslav Novák)

„Kroky ministerky Martiny Šimkovičovej sledujeme s veľkým znepokojením,“ reaguje na odvolanie riaditeľky Slovenskej národnej galérie (SND) Národní galerie Praha (NGP). Z Čiech prišla aj ďalšia reakcia. Český rozhlas (Čro) v týchto dňoch pozastavil zmluvné väzby so Slovenskou televíziou a rozhlasom (STVR). 

NGP považuje nezávislosť kultúry a slobodu umeleckého prejavu za jedny zo základných pilierov demokracie. Zosadenie Alexandry Kusej aj riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) Mateja Drličku sa podľa galérie javí ako nejasné a prekvapivé.

„Vzhľadom k tomu, akú špičkovú prácu pani Kusá odvádzala. Či už išlo o rekonštrukciu, nové programové plány SNG alebo infraštruktúru, pod jej vedením mali európsku úroveň,“ skonštatovala česká galéria pre portál Správy STVR.

Zatiaľ poslednou úzkou spoluprácou bola úprava Českého a Slovenského pavilónu na bienále v Benátkach a spoločná prezentácia projektov. V súčasnosti NGP začalo s SNG intenzívne riešiť prípravu ďalšej prezentácie v Benátkach. Mala by sa uskutočniť v roku 2026 na storočné výročie vybudovania pavilónu.

„Obe inštitúcie to považovali za jeden zo svojich spoločných vlajkových projektov, ktorý mal ešte viac posilniť nadštandardné vzťahy medzi oboma krajinami a veľmi úzku prepojenosť oboch umeleckých scén,“ uzatvorila NGP.

„Chcem chvíľu počkať a vidieť, či bude nová organizácia zastávať princípy nezávislého, nestranného, ​​objektívneho média verejnej služby,“ vysvetľoval na júlovom rokovaní rozhlasovej rady generálny riaditeľ ČRo René Zavoral, prečo pozastavil plnenie zmluvy uzavretej s pôvodnou RTVS.

Portál aktuality.sk ďalej píše, že Zavoral vymenoval niekoľko konkrétnych bodov, kde dôjde k prerušeniu spolupráce so slovenskými verejnoprávnymi médiami. Česká strana prerušuje spoločné vysielanie regionálnych staníc ČRo s rozhlasovým štúdiom STVR v Banskej Bystrici, nateraz tiež končia spoločné kultúrne projekty, ako bol vianočný koncert ČRo a vtedajšej RTVS a ruší sa tiež výmena spravodajského obsahu.

Zavoral sa RTVS proti zásahom slovenskej vlády zastal už tento rok v marci v pomerne ostrom vyhlásení: „Ide nepochybne o počiatočný krok smerujúci k zoštátneniu média verejnej služby na Slovensku a k potlačeniu jeho slobodného a objektívneho vysielania, ktoré je jednou z podmienok pre zachovanie demokracie a názorovej plurality v tejto krajine,“ napísal vtedy český rozhlasový šéf.

Budúca medzinárodná spolupráca médií je teda veľmi otázna.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie