Podľa odborníkov je na nákup potrebných približne 1,5 miliardy dolárov (viac ako 1,3 miliárd eur). Pavel uviedol, že Česká republika spolupracuje s Dánskom, Holandskom a Kanadou pri hľadaní finančných prostriedkov.
ZDF uviedla, že k tomuto úsiliu sa rozhodlo pripojiť aj Francúzsko, ktorého prezident Emmanuel Macron chce podporiť vlastný zbrojársky priemysel. Podľa ZDF má v úmysle poskytnúť značnú časť peňazí aj Nemecko.
Krajiny, z ktorých pochádza munícia zadržaná Českou republikou, neboli zverejnené, pretože si to z rôznych dôvodov neželali. „Sú krajiny, ktoré sa verejne nestavajú na žiadnu stranu, krajiny ako napríklad Turecko, ktoré stoja medzi Východom a Západom a ktoré sa tiež snažia o sprostredkovateľskú úlohu,“ uviedla ZDF.
Vysielateľ dodal, že ak sa peniaze skutočne podarí rýchlo zabezpečiť, Ukrajina bude môcť zastaviť svoj ústup. „Aspoň zatiaľ. Ani 800 000 kusov munície nie je nekonečných. Najmä počas protiofenzívy Ukrajinci denne vystrelili štyritisíc až sedemtisíc nábojov,“ dodala.
Stanica ntv uviedla, že česká iniciatíva sa stretla s dobrým ohlasom u spojencov. „Český návrh na obstaranie munície pre Ukrajinu mimo Európy si nachádza čoraz viac priaznivcov,“ uviedla televízia. Ako príklad uviedla Belgicko, ktoré prispeje sumou 200 miliónov eur.
Televízia tiež pripomenula Pavelovu výzvu v Mníchove, aby podporovatelia Ukrajiny boli pri poskytovaní munície a zbraní rovnako inovatívni ako ukrajinskí vojaci na bojisku.