Černák sa opäť zranil, Slováci nebodovali, štyri tímy na víťaznej vlne

Slovenský hokejista v drese Tampy Bay Lightning Erik Černák (vpravo) sleduje puk v sieti Tampy, ktorý strelil hráč New Jersey Devils Dawson Mercer v zápase zámorskej NHL Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils v Tampe vo štvrtok 11. januára 2024. Zdroj: FOTO TASR/AP

Hokejisti Seattlu zvíťazili v NHL v ôsmom stretnutí v sérii a vyrovnali tak klubový rekord, vo Washingtone uspeli 4:1. V drese víťazov nastúpil v prvom útoku Tomáš Tatar, v prvej obrane domácich nechýbal Martin Fehérváry. Do kanadského bodovania sa však ani jeden nezapísal. Na ľade sa v noci na piatok predstavilo sedem Slovákov, no žiaden štatistiky produktivity neobohatil.

Kraken bodovali v dvanástom zápase za sebou, čím vylepšili svoj rekordný zápis v tretej sezóne v NHL. “Keď sa vyhráva, tak je to veľká zábava. Užívame si to a som rád, že som súčasťou tohto príbehu,” povedal pre nhl.com brankár Joey Daccord, ktorý má v posledných 11 zápasoch bilanciu 9-0-2 a v riadnom čase prehral naposledy 10. decembra s Minnesotou.

Góly Kraken si podelili všetky štyri formácie, blízko k úspešnému zásahu bol aj Tatar, ale v tretej tretine v dobrej šanci Darcyho Kuempera neprekonal. Tatar odohral v 15 minút a 39 sekúnd a mal dve strely na bránku. Jediný gól Capitals strelil zraneniami sužovaný Max Pacioretty, ktorý skóroval premiérovo v drese Washingtonu a v NHL sa presadil prvýkrát od 10. januára 2023, keď dal gól ako hráč Caroliny. Fehérváry odohral za Capitals 20:44 minúty, mal tri mínusové body a jeden hit.

Erik Černák odohral za Tampu Bay iba 7:58 min, po bodyčeku od Nathana Bastiana už do stretnutia nezasiahol. Lightning doma zdolali New Jersey 4:3 po predĺžení, v druhej obrane Devils nastúpil Šimon Nemec. Duel rozhodol v 62. minúte obranca Darren Raddysh, keď mu svojou druhou asistenciou v zápase pripravil pozíciu líder produktivity NHL Nikita Kučerov.

“Stačí sa uvoľniť a Kučerov vás nájde. S týmito chlapcami sa naháňame v tabuľke, takže extra bod je veľmi dôležitý,” povedal pre nhl.com Raddysh, ktorý dal svoj tretí gól v sezóne. Dvakrát za Lightning skóroval Luke Glendening, presadil sa aj Brayden Point. Góly Devils strelili Dawson Mercer, Jesper Bratt a Bastian.

“Myslím, že sme odohrali veľmi dobrý zápas. V prvej tretine sa naša mladá obrana trochu trápila, ale potom sme začali puk lepšie posúvať a vytvárali sme si šance. Napriek prehre som tam videl veľa pozitív,” uviedol tréner “diablov” Lindy Ruff. Nemec odohral najmenej v kariére NHL – 16 minút a 24 sekúnd. Na ľade bol pri inkasovanom góle v predĺžení, mal jednu mínusku, raz vystrelil a na trestnej lavici si odsedel dve minúty v rámci vzájomného trestu za hrubosť po strete s Brendanom Hagelom.

Bastian zranil Černáka na konci prvej tretiny, keď ho nepríjemne narazil a spôsobil mu zranenie hornej časti tela. Slovenského obrancu si išiel okamžite pomstiť kanadský útočník s portugalskými koreňmi Gage Goncalves, ktorý hral svoj prvý zápas v NHL. Tréner “bleskov” Jon Cooper nemal po zápase správy o stave Černáka, ktorý hral len druhý zápas po návrate so zranenia.

Z triumfu sa tešilo aj slovenské duo v drese Calgary Martin Pospíšil a Adam Ružička, Flames vyhrali v Arizone 6:2. Pospíšil nezabodoval prvýkrát po troch dueloch, hoci mal až tri strely na bránku. Na ľade bol 10 minút a 42 sekúnd, zaznamenal dva mínusové body, jeden hit a tiež si odsedel dve trestné minúty za hrubosť za konflikt s Lawsonom Crouseom. Pospíšil bol na ľade pri oboch inkasovaných góloch Coyotes. Pri prvom, keď Crouse znížil na 1:3 v prvej tretine, si nešťastne zrazil puk korčuľou za chrbát vlastného brankára Jacoba Markströma.