Svetové ceny potravín naďalej stúpajú už tretí mesiac v rade a dosiahli v októbri 2024 najvyššiu úroveň od apríla 2023. Za nárastom stoja vyššie ceny väčšiny základných potravín, pričom výnimkou je len mäso.
Tieto údaje zverejnila Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ako uvádza TASR s odvolaním sa na správy agentúr Reuters a Bloomberg. Píše o tom forbes.sk.
FAO poskytuje technickú pomoc, zdieľa odborné znalosti a zhromažďuje štatistické údaje o stave poľnohospodárstva a výživy vo svete. Svojimi iniciatívami a projektmi pomáha krajinám zavádzať efektívne metódy na zvýšenie produkcie potravín, bojovať proti chudobe a reagovať na výzvy ako sú klimatické zmeny a degradácia pôdy.
Jedným z dôležitých nástrojov FAO je index cien potravín, ktorý sleduje vývoj cien základných potravín na svetových trhoch a poskytuje prehľad o globálnych trendoch.
Podľa najnovšej správy FAO sa index cien potravín, ktorý sleduje vývoj cien obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, zvýšil v októbri 2024 medzimesačne o 2 % na 127,4 bodu, čo je nárast oproti revidovaným 124,9 bodom v septembri.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástla hodnota indexu o 5,5 %, čím dosiahla najvyššiu úroveň za posledných 18 mesiacov od apríla 2023. Napriek tomu je index o 20,5 % nižší ako rekord z marca 2022, keď ceny prudko vzrástli po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajinu.
Detaily o cenových pohyboch
V októbri došlo k rastu cien všetkých položiek okrem mäsa. Index cien rastlinných olejov vzrástol o 7,3 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od novembra 2022, a to hlavne kvôli zvýšeniu cien palmového, sójového, slnečnicového a repkového oleja, uviedla FAO.
Index cien cukru sa zvýšil o 3,3 %, dosahujúc najvyššiu hodnotu za posledných sedem mesiacov, keďže pretrvávajú obavy o produkciu cukru v Brazílii v sezóne 2024/25, ovplyvnenú dlhým obdobím sucha.
Ceny mliečnych výrobkov posilnili o 1,9 %, pričom ich index dosiahol najvyššiu úroveň od januára 2023, predovšetkým vďaka rastu cien syrov a masla.
Mierne zvýšenie cien obilnín
Ceny obilnín sa v októbri mierne zvýšili o 0,8 %, čo bolo zapríčinené hlavne obavami z nepriaznivých klimatických podmienok, ktoré môžu negatívne ovplyvniť siatie ozimných plodín u hlavných exportérov na severnej pologuli, vrátane Európskej únie, Ruska a USA.
Len ceny mäsa zaznamenali v októbri mierny pokles o 0,3 %, pričom sa znížili hlavne ceny bravčového mäsa. Naopak, ceny hovädzieho mäsa vzrástli v dôsledku zvýšeného dopytu.
V samostatnej správe FAO znížila svoj odhad svetovej produkcie obilnín pre rok 2024 na 2,848 miliardy ton, čo je mierny pokles oproti pôvodnému odhadu 2,853 miliardy ton spred mesiaca.