Na konci mesiaca február nás prekvapili benzín ale aj nafta. Napriek dlhodobému rastu, počas ktorého sa ich hodnoty blížili ďalšej hranici 1,70 EUR/l, sme sa konečne dočkali aj dobrých správ. Pohonné hmoty naprieč Slovenskom tak s koncom zimy zásadne zlacneli.
Vo štvrtok nás príjemne prekvapila uvoľňujúca situácia na domácom trhu s palivami. Po niekoľko týždňovom náraste cien benzínu a nafty si tak šoféri môžu opäť raz vydýchnuť. Najväčšiu úľavu pocítia šoféri dieselových motorov. Ten v priebehu posledných dvoch týždňov výrazne zlacnel. Len oproti minulému týždňu zlacnel liter o 3 centy. Oproti pôvodnej cene 1,637 EUR/l tak dnes tankujeme za 1,608 EUR/l.
Úľavu, aj keď o čosi menšiu, pocítia aj majitelia benzínových motorov. Ich výdavky na tankovanie sa tak v priebehu posledného týždňa taktiež znížili, aj keď len o maličkú čiastku.
Oproti minulému týždňu, kedy za liter benzínu zaplatili 1,629 EUR, tak dnes tankujú za 1,621 EUR/l. Cena benzínu tak v priebehu siedmych dni klesla o necelý cent.
Ceny ropy aj naďalej klesajú
Ceny ropy vo štvrtok ráno mierne klesli po tom, ako väčší než očakávaný nárast zásob komodity vyvolal obavy zo spomalenia dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.
Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v apríli sa vo štvrtok o 7.14 h SEČ predával po 78,53 USD (72,66 eura). To bolo o 1 cent alebo 0,01 % menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena aprílového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 4 centy alebo 0,05 % na 83,64 USD za barel.
Zásoby ropy v USA rástli piaty týždeň po sebe, pričom v týždni do 23. februára sa zvýšili o 4,2 milióna barelov na 447,2 milióna barelov, informoval v stredu (28. 2.) americký Úrad pre energetické informácie (EIA). Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali výrazne miernejší prírastok na úrovni 2,7 milióna barelov.
Náladu na trhoch naďalej ovplyvňuje konflikt na Blízkom východe, kľúčovom regióne z pohľadu produkcie ropy. Najnovšie vyjadrenia predstaviteľov Izraela a palestínskeho hnutia Hamas schladili vyhliadky na skoré pozastavenie bojov, pričom katarskí sprostredkovatelia uviedli, že najzávažnejšie sporné otázky v rokovaniach o prímerí zostávajú otvorené.