Chorváti urobili CENOVÝ protest. Prestali nakupovať a BOJKOTUJÚ obchody. Vláda ich vyslyšala

Foto: freepik.com
Reklama

Chorvátska verejnosť si začiatkom mesiaca povedala „DOSŤ“ a v rámci organizovaného štrajku bojkotuje bežné obchody. Po rozšírení na sociálnych médiách sa začali pripájať aj ďalšie balkánske krajiny. Chorvátska inflácia v decembri dosiahla ročnú mieru 4,5 %, čo je najviac v eurozóne, kde je priemer 2,4 %.

Protest vyvolala chorvátska iniciatíva pre práva spotrebiteľov Halo, inspektore („Ahoj, inšpektor“), informuje európsky portál euronews.com.

Nakupujúci na celom Balkáne začali (v rôznej intenzite) v piatky bojkotovať supermarkety pod hrozbou až týždňového štrajku. Týka sa to najvyťaženejších sietí ako Eurospin, Lidl či DM, pričom organizátori vyzvali Chorvátov, aby sa vyhli aj všetkým ďalším formám míňania.

Podarilo sa – celkový predaj v supermarketoch v dané dni klesá až o 53 %.

Prázdne obchody v chorvátskych mestách. Foto: reddit.com/r/europe

Chorvátska vláda ustúpila

Protestné hnutie sa rozšírilo aj do Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory či Srbska. Dokonca sa pridal aj čiernohorský premiér Milojko Spajić a v televíznom rozhovore pre tamojšiu verejnoprávnu televíziu uviedol, že ako občan akciu podporuje.

Chorvátska vláda pridala ďalších 40 položiek do zoznamu 30 základných výrobkov so zastropovanými cenami. Patria medzi ne určité druhy syrov, káva či mydlo.

Zareagoval Kaufland aj domáci reťazec

Na protestné hnutie zareagovali aj chorvátske siete supermarketov, Kaufland Chorvátsko od 5. februára oznámil zníženie cien viac ako 1000 produktov.

Zástupcovia domáceho reťazca Konzum vyhlásili, že sieť plánuje investovať až 1 milión eur do zníženia a zmrazenia cien 250 domácich produktov, ktorým vláda nezamrazila cenu.

Sériové rapídne zdražovanie

Krajina po prvýkrát zaviedla cenové stropy v roku 2022 ako spôsob boja proti zvyšovaniu cien, ktoré vyvolala ruská invázia na Ukrajinu a pandémia COVID-19.

Ekonomika v mnohých smeroch odkázaná na turizmus zdražovala v posledných rokoch niekoľkokrát, naposledy aj pre zavedenie eura.

Slovensko „privítalo“ infláciu 3,9 %

Na Slovensku rast cien v novom roku zrýchlil v porovnaní s decembrom 2024 aj rovnakým obdobím vlani, informoval pred pár dňami Štatistický úrad SR.

Významne to ovplyvnili zmeny sadzieb DPH (aj napriek čiastočne nižších sadzbám) či nová daň z cukru v nealko nápojoch.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v januári medzimesačne vzrástli o 1,7 %, čo bol najvyšší medzimesačný rast za posledné dva roky. Medziročná inflácia sa zvýšila na 3,9 %.

Zmeny cien oproti decembru 📈

🏠 bývanie a energie +1,3 %
🛒potraviny ako celok +0,5%
🧃 minerálky, ovocné šťavy +17 %
🍽️ stravovacie a ubytovacie služby +2,5 % (napriek zníženej DPH 5 %)

🍞 zlacneli: chlieb -0,8 %, mäso -0,3 %, mlieko, syry a vajcia -0,2 % oleje s tukmi -2,9 %
🍅 zdraželi: ovocie +5,6 %, zelenina +2,3 %, cukor a cukrovinky +2 %

Zmeny cien oproti minulému roku 📈

🧃 nealko nápoje +12,2 %
🥂 alkoholické nápoje a tabak +7 %
🛒 potraviny +1,7 %
💡 bývanie s energiami +2,5 % (napriek zastropovaniu domácností)

🍅 zlacneli: chlieb -0,8 %, mäso -1,2 % a zelenina -2,2 %

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia