Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie klesli v 3. štvrťroku tohto roka o 2,3 % oproti predchádzajúcemu kvartálu. V medziročnom porovnaní sa pokles prehĺbil až na 10,1 %. Priemerná cena klesla rovnako ako v 2. štvrťroku o 58 eur na štvorcový meter (m2), čím dosiahla úroveň 2440 eur/m2. Vyplýva to z aktuálnych štatistík, ktoré v utorok zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).
Aktualizácia 8. novembra: „Na rozdiel od predchádzajúceho štvrťroku, v letných mesiacoch klesali výraznejšie ceny domov. Nezanedbateľne sa znížil podiel bytov na celkovej ponuke, ktorý je najnižší za posledné tri roky. K cenovému poklesu dochádza vo všetkých krajoch, najviac však v Banskobystrickom a Prešovskom,“ priblížili analytici NBS s tým, že od vrcholu realitného cyklu v júli 2022 zlacneli nehnuteľnosti na bývanie kumulatívne o 11,8 %.
Trh sa výrazne spomalil
Trh s realitami na Slovensku je spomalený z dôvodu vysokých úrokových sadzieb a prísnejších podmienok jednotlivých bánk. Pokles cien bude pravdepodobne pokračovať aj v budúcom roku, kvalitné nehnuteľnosti si však svojich kupcov nájdu. V reakcii na aktuálne štatistiky za 3. štvrťrok, ktoré v utorok zverejnila Národná banka Slovenska (NBS), to uviedla riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková.
Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie v 3. štvrťroku oproti predchádzajúcemu kvartálu klesli o 2,3 %, medziročne o 10,1 %. V porovnaní s júlom 2022, kedy sa nehnuteľnosti predávali najdrahšie, zlacneli o 11,8 %. Pokles cien bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejšie v Banskobystrickom a Prešovskom kraji zhodne o 6,2 %. V medziročnom porovnaní sa znižovanie cien prejavuje v Bratislave a na západnom Slovensku v menšej miere ako na východe Slovenska.
„V Bratislave je trh s novostavbami v tejto chvíli v útlme. Mnohí vyčkávajú – kupujúci na nižšie ceny a predávajúci na to, kedy to kupujúcich omrzí. Zvyšok Slovenska stále trápi nedostatok bývania, takže trh je skutočne spomalený, ale kupujúci s potrebou bývať aj teraz hľadajú a túto svoju potrebu riešia,“ zhodnotila odborníčka.
Pripomenula, že ešte pred pár rokmi dostal hypotéku skoro zadarmo takmer každý, kto sa na ňu kvalifikoval. V súčasnosti sú banky prísnejšie a vysoké úroky zároveň úvery na bývanie dosť predražili. „Dnes predáva zväčša ten, kto musí. Keď kupujúci vie, že predávajúceho tlačí čas alebo životná situácia a predaj mu ponáhľa, vtedy dokáže mnohokrát vyjednať zľavu aj o 10 a viac percent. Ak však predávajúci predávať nemusí, pokles ceny až taký výrazný nebude,“ zhodnotila Mecková.
Mesačné štatistiky podľa analytikov NBS zatiaľ nenaznačujú blížiaci sa koniec poklesu cien nehnuteľností. S tým súhlasí aj realitná odborníčka.
„Aj v najbližšom roku sa bude predávať, i keď pomalšie. Kvalitná nehnuteľnosť si svojho kupca nájde. Dôležitá je kombinácia faktorov, ako je stav nehnuteľnosti, poloha a rozloha, orientácia, ticho, parkovanie a výťah. Ideálom je, keď má nehnuteľnosť aj terasu alebo väčší balkón,“ doplnila Mecková.
Priemerná cena starších bytov klesla, stúpol však záujem o prenájom bytu
Priemerná absolútna cena starších bytov na bratislavskom trhu ku koncu tretieho štvrťroka klesla o 3,24 %, medziročne až o 13,38 %. Cena starších bytov bola v priemere 212.784 eur. Čoraz viac však stúpa dopyt po nájomnom bývaní, čo sa odráža aj na zvýšení priemernej ceny nájomného. Vyplýva to z analýzy realitného trhu spoločnosti Bencont Group.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)