Zlato rastie raketovou rýchlosťou. Investori ho považujú za „bezpečný prístav“ v turbulentných časoch na finančných trhoch. Tie v posledných mesiacoch spôsobuje Donald Trump svojou obchodnou politikou, zavádzaním ciel a ich následným zmrazovaním. Cena drahého kovu tak stále reaguje najmä na vyhlásenia amerického prezidenta.
„Politika súčasnej americkej administratívy vyvoláva obrovskú neistotu. To podporuje cenu zlata, ktoré je investormi považované za aktívum ideálne práve do neistých časov a otrasov na trhoch,“ povedal komoditný stratég zo spoločnosti WisdomTree Nitesh Shah pred necelým mesiacom. Cena zlata vtedy dosahovala vyše 3050 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu). Už vtedy išlo o rekordnú úroveň.
Prezident Trump však za uplynulý mesiac stihol uvaliť nové clá na desiatky krajín po celom svete, následne niektoré z nich pozastavil, nechal však v platnosti tarify pre čínsky dovoz a pravidelne má aj ďalšie vyhlásenia, ktoré sú schopné zneistiť trhy. Nečudo, že sa tak zlato v utorok (22. 4.) dostalo na nový rekord, keď prekonalo hranicu 3 500 dolárov za uncu.
Na zlate sa dá pekne zarobiť
Zlato tak dokázalo len za necelý mesiac zarobiť 450 dolárov za uncu. Aj keď je obchodovanie so zlatom pre mnohých úplnou neznámou, a väčšina si pod tým predstaví predaj retiazok alebo prsteňov, sú ľudia, ktorým tento drahý kov zabezpečuje živobytie.
Príkladom je Andrej Keseg, ktorý sa venuje drahým kovom a numizmatike. Začal ako malý chlapec a so zlatom obchoduje už takmer tri desaťročia. „Keď som mal osem rokov, kúpil som si svoju prvú zlatú mincu a mama ma vyhrešila za to, koľko peňazí som za to dal. Tá uncová minca ma vtedy vyšla na 380 eur, dnes ju predávam za vyše tritisíc,“ povedal pre TV Markíza.
Zručnosti obchodníka si ďalej zdokonaľoval a, samozrejme, aj zarábal. „Môj kapitál sa mi znásobil x-násobne. Pred pár rokmi som si napríklad kúpil štvorizbový byt v Bratislave a nemusel som si brať ani hypotéku,“ dodal.
Zlaté časy zlata
Aj keď situácia na trhoch sa môže ustáliť a tým pádom klesnúť cena zlata, jej vývoj zatiaľ hovorí o niečom inom. Už minulý rok tomuto drahému kovu priali najmä geopolitické riziká. Ešte v januári 2024 sa cena za jednu trójsku uncu pohybovala okolo 2-tisíc dolárov, v októbri však už dosahovala úroveň 2 800 dolárov.
Finanční analytici však upozorňujú, že je dobré nenechať sa strhnúť momentálne dobre vyzerajúcou situáciou. Keď sa totiž svetovej ekonomike darí, na stabilných trhoch stúpajú aj akcie a vtedy zlato slúži len ako poistka pre situácie, ako je tá dnešná. Znamená to, že v portfóliu bežných investorov by nemalo predstavovať viac ako päť až 10 percent.