Ak aj vy patríte medzi tých ľudí, ktorí si nevedia ráno predstaviť bez horúcej šálky kávy, spozornite. Cena tejto komodity celosvetovo každým rokom rastie a experti varujú, že jej cena bude aj naďalej rásť, píšu topky.sk na základe správy od agentúry Bloomberg.
Ceny arabiky, ako aj cenovo výhodnejšej odrody robusty, ktoré preferuje aj najznámejší kaviarenský reťazec Starbucks, za posledné obdobie prudko narástli. Dôvodom je výpadok dodávok z Vietnamu do Brazílie, na základe ktorých firmy v dodávateľskom reťazci zvyšujú jej ceny a rušia zľavy na ochranu svojich marží. Experti však varujú pred ďalším zvyšovaním cien tejto komodity.
Ceny robusty, ktorá sa používa na výrobu instantnej kávy, vzrástli najviac od 70. rokov minulého storočia. Zrnká arabiky boli v júli najdrahšie za posledné dva roky. Zdraženie je čiastočne spojené aj so zlým počasím. Sucho vo Vietname, veľmoci v produkcii robusty, spôsobilo, že globálna úroda bude už štvrtý rok po sebe slabšia. Nepomáha tomu ani sucho v Brazílii, ktoré zasa výrazne znižuje úrodu arabiky. Rozdiel medzi cenami termínovaných kontraktov týchto dvoch odrôd sú blízko rekordného minima. Spracovatelia sú tak nútení zvyšovať ceny pre kaviarne a obchody.
Počasie však nie je jediným dôvodom zvyšovania cien kávy. Rastúci dopyt na trhoch, ako je Čína, signalizuje, že dodávky budú čoraz napätejšie. Vyššie zisky zase na druhej strane podnecujú farmárov, aby pestovali kávu namiesto iných plodín. Umožňujú im aj reinvestovať výnosy z predaja do zvýšenia odolnosti stromov voči chorobám a klimatickým rizikám. Niektorí obchodníci s kávou a pražiarne však už dlhodobo neplatia farmárom adekvátne ceny. Aj keď sa niektorí obchodníci snažia tento trend zvrátiť, môže to viesť k tomu, že farmári nebudú mať dôvod udržiavať dlhodobú produkciu kávy.
Celková situácia je ešte horšia kvôli faktu, že pražiarne dovážajúce kávu do Európy budú musieť čoskoro preukázať, že zrná neboli vypestované na nedávno odlesnenej pôde. Len málo krajín je však pripravených plne splniť požiadavky Európskej únie o odlesňovaní, čo ešte viac zníži dodávky kávy do Európy. Obchodníci sa preto snažia dostať kávu do Európy ešte skôr, než toto nariadenie vstúpi do platnosti.