Žiadosti o ne síce nie sú nič nové, ale teraz prichádzajú od veľkých hráčov finančného sveta, ktorým dominuje spoločnosť Balck Rock. „Z jej 575 žiadostí o ETF bola zatiaľ odmietnutá iba jediná, a to kvôli administratívnej chybe,“ dopĺňa Neuberger.
Potenciál prekonať maximá
Spomínané okolnosti podľa expertov tiež prispievajú k nižším cenovým výkyvom bitcoinu. Ešte v roku 2017 bol bitcoin schopný pohybu pokojne o päťdesiat percent za jediný deň. „Dnes je to maximálne okolo desiatich až dvadsiatich percent a to už je považované za výrazný výkyv. Bežne sa pohybuje v jednotkách percent. S príchodom veľkých hráčov a prílivu kapitálu sa stáva trh stabilnejší,“ vysvetľuje Adam Neuberger. Bitcoin by podľa neho mohol byť vzhľadom na jeho obmedzené množstvo a očakávaný príliv kapitálu cez ETF fondy schopný budúci rok prekonať aj svoj minulý vrchol, ktorý sa zatiaľ nachádza okolo 70-tisíc dolárov.
„V prípade, že budem na cenu špekulovať, myslím, že je predstaviteľné, že sa bitcoin pozrie aj nad hranicu stotisíc dolárov,“ odhaduje pre MF DNES Štefan Uherík zo SatoshiLabs a Trezoru.
Naopak Tomáš Pfeiler zo spoločnosti Cyrrus očakávania od ďalšieho rastu bitcoinu miernia. „Teraz vnímam bitcoin nadhodnotený. Je nelikvidný, veľa bitcoinov leží na mŕtvych peňaženkách, obchoduje sa s úplným zlomkom. Stačí teda pár správ a retail cenou dokáže veľmi hýbať,“ popisuje.
Záujem retailu o nákup kryptomien je podľa neho momentálne silný. „Toto je väčšinou signál, že rast už nemá veľa kam pokračovať a že sa vývoj zase otočí. Za mňa teda bitcoin skôr skoriguje,“ uvádza.
Zároveň pripomína, že aj prípadné schválenie ETF fondov je už v súčasnej cene bitcoinu zahrnuté. Navyše nepredpokladá, že by sa záujem zo strany retailu mohol výrazne zvýšiť. „Investičné fondy nevidia zo strany klientov nejaký veľký dopyt po bitcoine. Keď si môžem ľahšie niečo kúpiť, tak to ešte neznamená, že si to kúpim,“ dodáva.