fbpx

Časté nárazy, voda aj nekvalitné batérie. Elektrické kolobežky horia, toto európske mesto ich zakázalo

Zdroj: Pexels/Mathias Reding/freepik

„Do elektrokolobežky s najväčšou pravdepodobnosťou vnikla vlhkosť, došlo k elektrickému skratu, k tepelnému pôsobeniu. To znamená, že vo vnútri článkov prišlo k porušeniu izolačných vrstiev. Došlo tak k ďalším skratom a k ďalšiemu vývinu tepla. V jednotlivých článkoch tak vzniká pretlak, a ten roztrháva obaly,“ hovorí Ondřej Sanža Šafránek, vedúci oddelenia požiarov technických expertíz.

Explózia je najčastejšie zapríčinená pretlakom vo vnútri batérie. Čo robiť, aby bolo riziko požiaru eliminované? Odborníci radia v prvom rade sa poriadne o kolobežky starať — zvlášť počas zimy, keď sa veľmi nepoužívajú.

Majitelia elektrokolobežiek by do servisu mali chodiť ideálne dvakrát do roka. Pozor by si pritom mali dávať predovšetkým na používanie kolobežiek vo vlhkom počasí a počas čistenia dávať pozor, aby batéria neprišla k priamemu kontaktu s vodou. Aby batérie fungovali správne, je dôležité aj ich pravidelné dobíjanie.

Zákaz v Paríži

Ako informuje BBC, minulý rok spôsobili v Paríži elektrokolobežky tri úmrtia a 459 zranení v porovnaní s jedným úmrtím a 353 zraneniami v roku 2021. 90 % Parížanov následne v referende odhlasovalo zákaz používania elektrických kolobežiek.

Paríž sa tak stal prvým európskym mestom, ktoré tento dopravný prostriedok sťahuje zo svojich ulíc. Je možné, že k podobnému kroku inšpiruje aj ďalšie európske mestá.

 

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie