Čaká Slovákov nová DAŇ? Zaplatiť by sme museli aj za VÝPLATU či VÝBER Z BANKOMATU

Reklama
Na snímke vľavo predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD) na 43. rokovaní vlády SR 10. júla 2024 v Bratislave. Zdroj: FOTO TASR/Pavel Neubauer

Ak chce vláda šetriť, má podľa predstaviteľov SaS začať od svojich sľubov. „Robert Fico tvrdil, že si vie predstaviť 30 % prepúšťanie úradníkov na ministerstvách. Realita je však taká, že tento rok máme takmer o 15.000 zamestnancov štátu viac oproti roku 2023. No a tiež potrebujeme o 1,4 miliardy eur viac peňazí na mzdy oproti minulému roku. Ak chce vláda šetriť, tu má jasný príklad, ako to môže spraviť efektívne, jednoducho, ešte aj dodrží svoje sľuby a nepocítia to ani občania vo svojich peňaženkách,“ uzavrel Viskupič.

Problémom podľa Viskupiča nie je len rast zdaňovania, ale najmä negatívny vplyv takýchto opatrení na podnikateľské prostredie a na konkurencieschopnosť Slovenska.

So zavedením novej dane nesúhlasí ani opozičné hnutie PS, ktoré plánovaný krok skritizovalo na piatkovej tlačovej konferencii. „Ak sa tieto informácie potvrdia, výsledkom budú opäť drahšie služby a zaplatia to občania. Už teraz platia nezmyselné poplatky za drobné bankové úkony a namiesto toho, aby s tým vláda niečo robila, im zjavne chce brať ďalšie úspory,“ vyjadril sa poslanec PS Štefan Kišš.

Nová daň z transakcií môže vážne poškodiť podnikateľov a bežných občanov

Nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Vo veľkej miere budú ovplyvnení aj bežní občania, vyjadrila sa v piatok v súvislosti s možným zavedením novej dane Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

„Zvýšené náklady za transakcie budú zároveň viesť k zvýšeniu poplatkov za existujúce produkty a služby, na čo doplatia predovšetkým občania. Môže to taktiež viesť k používaniu iných alternatívnych foriem financovania, čo v konečnom dôsledku zníži transparentnosť celého finančného systému, ako aj zníži životnú úroveň obyvateľstva,“ uviedla AZZZ.

Vláda by sa v rámci konsolidácie verejných financií mala podľa asociácie venovať znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie